Trouba je spotřebič, který mnohé domácnosti hojně využívají na pečení oblíbených pokrmů, zákusků, či koláčů. A protože je v neustále permanenci, může být leckdy i znečištěná omastkem, olejem, nebo omylem vylitým pokrmem. Poté je skvrny potřeba co nejdříve vyčistit, aby se nepřipekly. Některé hospodyňky přistupují k chemickým prostředkům, které jsou běžně k dostání v drogériích. Zvolit však můžete i čistě domácí čističe, které si můžete připravit doma a jsou stejně efektivní jako ty kupované.
Domácí přípravky vhodné k čistění trouby
Šetřete životní prostředí i svou peněženku a vsaďte na přírodní metody čištění trouby:
- Síla jedlé sody, octa a kyseliny citronové: nejprve si vyhřejte troubu na 250 stupňů Celsia. Pak v ohni vzdorné misce smíchejte čtyři až pět lžic jedlé sody s litrem vody, vložte roztok do trouby na 40 minut a vypněte troubu. Po uplynutí doby nečistoty změknou a půjdou dokonale odstranit. Ještě před jejich smýváním vnitřní plochu trouby postříkejte octem a nechte dvacet minut působit.
- Síla kypřícího prášku: skvěle pomůže s odstraněním nečistot i prášek do pečiva. Ten smíchejte s trochou vody a pastu naneste na vnitřní povrch trouby, nechte působit a poté smyjte mokrým hadříkem.
- Síla citronové šťávy: do rozehřáté trouby můžete vložit v misce i vodu s citronovou šťávou. Teplo ji přemění na páru a ta uvolní rovněž připečené nečistoty. A kromě toho bude spotřebič oplývat i příjemnou citronovou vůní.
Další možnosti čištění trouby
Jestliže jsou v troubě nečistoty obzvlášť připečené a žádné výše uvedené metody nepomáhají, vyzkoušejte také silný chemický přípravek amoniak. Ten můžete nanášet rovnou na povrch a necháte působit, nebo je možné jej nechat přes noc v troubě vypařovat.
Pracujte s ním však obezřetně v ochranných rukavicích, s respirátorem a ochrannými brýlemi. Vsadit samozřejmě můžete nakonec i na kupované prostředky z obchodu, nikdy ale na smývání nečistot nepoužívejte vysoce agresivní prostředky a drátěnky, které by povrch spotřebiče mohly poškodit.
Úvodní Fotografie: Shutterstock