Jednoduchý způsob, jak doma rozmnožit orchideje a mít jich díky tomu plný parapet

Fotografie: AdobeStock

Orchideje dodávají interiéru nebývale vznešený vzhled. Tyto exotické rostliny dokážou rozjasnit den kdejakého člověka. Pokud jste jim také propadli a pěstujete je ve svém domě či bytě, máme pro vás několik zajímavých tipů, díky kterým si tyto pestrobarevné květiny snadno rozmnožíte. Není na tom nic složitého.

Jak co nejefektivněji rozmnožovat orchideje

Orchideje můžete množit třemi způsoby:

  • Ořez kořenů: nejjednodušší metodou, jak množit orchideje, je odebrání části kořene ořezem. Kořeny oddělujte ostrými zahradnickými nůžkami. Mezitím si připravte nové květináče se substrátem vhodným na orchideje. Odstřižené části kořenů ošetřete popelem z dřevěného uhlí a kořínky pak jen zasaďte. Zálivku provádějte podle potřeby a každý den můžete rostlinu zavlažovat kropením, aby dobře zakořenila. Tento proces zahajujte pouze na jaře.
Fotografie: Adobe Stock
  • Naklíčení listů: množit orchideje můžete i z jejich listů. Ty opatrně oddělíte a položíte do mísy s navlhčeným hadříkem či gázou. Nádobu přiklopíte a necháte tekutinu vypařovat. Pomocí rozprašovače vodu pravidelně doplňujte. Listy by měly postupem času ve spodní části naklíčit. V této fázi je zasaďte do vhodného substrátu.
Fotografie: AdobeStock
  • Kupte sazenice v zahradnictví: semínka orchidejí je vhodné před zasazením naložit do roztoku manganistanu draselného (asi na 5 minut). Pak je vyjměte a položte na savý papírový ručník, aby okapaly. Nakonec semena zasaďte do speciálního substrátu a dopřejte jim dostatek světla, vlhkosti a udržujte teplotu v místnosti kolem 20 až 24 stupňů Celsia.

Všeobecná péče o orchideje

Až orchideje dobře zakoření a začnou se tvořit první pupeny, je důležité dodržet zásady základní péče o tyto rostliny. Květina potřebuje ke svému růstu primárně lehkou a vzdušnou půdu složenou z rašeliny, stromové kůry a případně i mechu.

Fotografie: AdobeStock

Podstatné je, aby květináč obsahoval odtokový otvor. Skvěle budou orchideje prospívat, pokud je umístíte do květináče průhledného a světlo se dostane i k jejich kořenům. Zálivku aplikujte pravidelně v momentu, kdy bude substrát suchý. Používejte vodu dešťovou nebo odstátou.

Fotografie: AdobeStock

Ideální je pro tento druh rostlin zalévání metodou ponoru do tekutiny, zeleň si natáhne potřebnou vláhu a přebytek odlijete. Hnojiva použijte speciální na orchideje, pomohou však i ty přírodním například z banánové slupky, či kávové sedliny. Rostlinu postavte na stálé a slunné místo a nepřesouvejte ji. Nemusí jí to prospět.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]