Bezdomovec dostal nabídku nechat se zdarma ostříhat. Změna vzhledu mu navždy změnila život

Fotografie: JCruzTheTruth / Creative Commons / Attribution 2.0

Bezdomovce člověk obvykle detekuje dříve, než se k němu doopravdy přiblíží. Neudržovaný a zarostlý zevnějšek nebudí důvěru a pro mnohé je poplachem.

Stejně na tom byl i Španěl Jose Antonios. Původně šlo o šikovného a také úspěšného elektrikáře, který neměl nouzi. Každý den chodil do práce, ale jednou nastal konec. Ztráta zaměstnání vedla k silným depresím a problémy šly ruku v ruce. Nakonec skončil na ulici, přičemž stejný osud potkává hodně lidí v podobné situaci. Takový člověk je vnitřně zlomený a prakticky nemá motivaci se svým stavem něco dělat.

Bezdomovce si vyhlédl místní kadeřník

Nějakou dobu se pohyboval kolem parkoviště na Mallorce. Ačkoli se mu dařilo žebrat od kolemjdoucích, tyto drobné vystačily sotva na jídlo. Jose tak postrádal cokoli dalšího a na ulici se v onom místě stal známou postavou. Tváří žebráka, kterého lidé potkávají každý den prakticky na stejném rohu. To se ovšem změnilo, když mu byla nabídnuta pomocná ruka od Salvy Garcia, majitele blízkého kadeřnictví.

Ten Joseho pozval k sobě do salonu, když měl čas, chuť a v rozvrhu volno. A žebrákovi se dostalo mnohem víc než jen prostého ostříhání. Došlo na kompletní přeměnu, která následně změnila bezdomovcův život. Když dorazil do holičství, byli na něho už všichni připraveni. Nejen samotný Salva, ale také několik dalších pracovníků. Ostříhali mu vlasy a vousy, obarvili je a Joseho ještě vybavili. Dostal totiž nové oblečení, rozhodně lepší, než měl doteď.

Upravený vzhled a možnost nového života

A ani tohle nebylo všechno. Kadeřník totiž našel organizaci, která lidem v Joseho postavení pomáhá. Měl tak po letech možnost dostat se z ulice a najít si také normální bydlení. Tento případ není jediný a ukazuje, že prostý sestřih posune působení člověka ve společnosti na naprosto jinou úroveň. Přísloví „šaty dělaj člověka“ zkrátka platí. A přestože někdy může znít krutě, skrývá se v něm trochu víc, než je na první pohled patrno.

Pánové Voskovec a Werich to shrnuli jasně slovy „Podle kabátu se svět měří, lháři ve fraku každý věří“. Naše oblečení i fyzický vzhled jsou ovšem výslednicí péče, kterou jsme sami sobě schopni nebo ochotni věnovat. Čistota je základem a právě té se bezdomovcům obvykle nedostává. Jakmile ale přijde vnější zásah typu profesionálního kadeřníka, otvírají se jim zcela nové možnosti. Kdokoli potkal Joseho po proměně, netipoval by jeho minulost.

Žena se psem a v parku

Podobný případ se udál i s ženou, které si všiml kadeřník v nedalekém parku. Kromě zuboženého psa na starém vodítku měla na hlavě obrovskou haldu neforemných vlasů. Vypadalo to, jako by jí z hlavy rostly kořeny. Kadeřník ji i se psem odvedl do svého království, kde došlo ke kompletní transformaci. Nejdříve bylo potřeba zbavit se většiny vlasů, jež zatuhly do stavu, že připomínaly spíše kořeny než prameny.

Pak přišlo opakované mytí, barva i výživné přelivy. Vzhledem ke stavu pokožky a celé hlavy bylo potřeba postupy opakovat. Následovalo čištění nehtů, kůže na obličeji a rukou a další zásahy. Když se žena podívala do zrcadla po čase stráveném na kadeřnickém křesle, hleděl na ni nový člověk. Od majitele dostala i oblečení a opět se setkala se svým psím miláčkem. Snad neměl problém paničku poznat.

Zdroj: Ladbible

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*