Káva žaludovka je vlastně káva ze žaludů. A je požehnáním pro ty, co nemohou kofein. Patří k náhražkám kávy, jako třeba káva z kořene pampelišek či čekanky. Neobsahuje kofein, prospívá zdraví: posiluje srdce, prospívá trávení i krevnímu oběhu a má příjemnou chuť.
Připravuje se z žaludů, které se nejdříve oloupou, rozdrtí a opraží. Čím déle budete oloupané žaludy pražit, tím intenzívnější chuť a tmavší barvu nápoje získáte. Při mírném opražení získáte nápoj podobný spíš čaji, při silnějším opražení se nápoj podobná kávě s mírně oříškovou příchutí.
Následně se opražená směs v hmoždíři rozdrtí na prášek, můžete však také pomlít v mlýnku či rozmixovat. Vzniklá směs se pak skladuje v dobře uzavřené nádobě, podobně, jako zmiňované kafe z kořenů pampelišek. Příprava je snadná a stejná jako příprava jiné náhražky kávy. Použijete dvě až tři lžičky drti a hrníček vroucí vody.
Pro silnější kávu tři lžičky, pro slabší postačí dvě. Nechá se louhovat 5 až10 minut (delší doba = silnější nápoj) a scedí přes sítko či filtr na kávu. Pro zlepšení chuti lze přidat skořici, kardamom a přisladit lze medem. Přidat můžete i mléko, pokud jste zvyklí pít kávu s mlékem.
Směs, která vám po louhování zůstane můžete znovu použít, případně krátce povařit, pro silnější výluh. A jaké zdravotní benefity z kávy žaludovky plynou? Ne nadarmo se říká – zdravý jako dub. Kůra i plody obsahují mnoho zajímavých a cenných látek. Žaludy jsou plody různých druhů dubů. Mohou mít všelijaké tvary a velikost.
Zdravotní benefity žaludů
-
Žaludy podporují činnost oběhového i lymfatického systému
-
Podpora trávení
-
Pomoc při problémech s močovými cestami
-
Mohou být prospěšné i při angině pectoris
-
Podle odborníků jsou žaludy jedlé a výživné podobně jako arašídy nebo kaštany
-
Žaludy jsou nutričně bohatá potravina: 40% škrobu, 24% tuků (především mono nenasycených mastných kyselin) a 6% bílkovin
-
Obsahují minerální látky: zejména hořčík a měď
-
Prevence infarktů: podílí se na snižování „zlého“ LDL cholesterolu
-
Regulují hladinu cukru v krvi