Onemocnění, která ohrožují zdraví ledvin a většina lidí o nich neví. Nepodceňujte je, mohou znamenat značné komplikace

Fotografie: Depositphotos

Ledviny jsou životně důležitým párovým orgánem. Podílí se na udržení vnitřní homeostázy. Díky filtračnímu mechanismu očišťují krev od odpadních látek, které následně vylučujeme prostřednictvím moči. Víte, jaké nemoci mohou člověka v této oblasti postihnout? Pokud ne, vše vám osvětlíme.

Chronické onemocnění ledvin a ledvinové kameny

K tomuto stavu dochází postupně během několika let. Výsledkem je nedostatečná filtrační funkce ledvin. Nemocný je tak často odkázán na doživotní dialýzu. Mezi rizikové faktory, které mohou vést k rozvoji tohoto stavu patří: hypertenze, cukrovka, srdeční onemocnění anebo selhávání ledvin v rodinné anamnéze.

Dalším velmi častým problémem bývají ledvinové kameny. Ty mohou způsobovat dotyčnému silné bolesti v oblasti beder. Následovat může i selhávání ledvin, infekce močových cest a nezřídka kdy je detekovaná i krev v moči. Náchylnější jsou k tvorbě ledvinných kamenů lidé obézní a také ti, kteří nepijí dostatek tekutin.

Fotografie: Freepik

Rakovina ledvin

Nejčastěji jsou onkologickým onemocněním v oblasti ledvin postihovaní lidé, kterým je nad 40 let. Rakovina se projevuje zpravidla výrazným hubnutím, chudokrevností, nechutenstvím, otoky nohou, detekcí krve v moči, nebo bolestivostí v oblasti boků. Co se týká léčby, většinou se přistupuje k chirurgickému řešení, tj. nádor se odstraní. Následuje také ozařování a chemoterapie. Horší prognózu pak mají pacienti, kterým se po těle rozšířily metastázy.

Ledvinové cysty a lupus erythematodes

U některých lidí se pak mohou tvořit v ledvinách váčky naplněné tekutinou, které jsou kvalifikované jako cysty. Ty mohou výrazně omezit funkci orgánu. Nejvíce se vyskytují ve věkové kategorii + 50 let. Přítomnost cyst je leckdy asymptomatická.

Dále může především u žen vznikat tzv. lupus erythematodes. Mezi jeho příznaky řadíme: šumivou konzistenci moči, bolesti kloubů, bolesti svalů a také vysoké horečky. Diagnostika nemoci probíhá formou odběru krve a také moči (detekce krve a bílkovin).

Fotografie: Freepik

Infekční onemocnění ledvin

Infekci ledvin způsobují bakterie a někdy i viry. Postižená může být buď jedna ledvina, nebo i obě. Příznaky tohoto onemocnění jsou velmi nepříjemné. Nemocný pociťuje silné bolesti a zpravidla je mu naměřený i vysoký krevní tlak. Neléčená infekce může dokonce vést až k selhání ledvin. Lékař po vyšetření předepisuje obvykle antibiotika. Někdy je nutná i hospitalizace.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]