Vitamín C jako pomocník při koronaviru. Je třeba zvýšit jeho dávky

Vitamín C je tím nejznámějším vitamínem. Lze se jeho pravidelnou konzumací udržet dál od rizika nákazy koronavirem? Podle některých názorů ano. Kdo má nedostatek vitamínu mohou být nemocí COVID-19 ohroženi více, než ti kteří ho mají dostatek. Důvodem je to, že při nedostatku tohoto vitamínu je narušen imunitní systém a lidský organismus je tak mnohem náchylnější. A nejde jenom o koronmavirus.

Oslabení imunitního systému

Vitamín C se pozitivně podepisuje na kvalitě našeho imunitního sytému. Tedy na odolnosti našeho těla. Pokud ho máme nedostatek, tak svou obranyschopnost snižujeme. Rizikem zde není jenom koronavirus, ale klidně i řada různých dalších nemocí, jak virových, tak i těch bakteriálních.

Podle průzkumů je v populaci asi 7 procent osob, které mají nedostatek vitamínu. To je může celkově ohrožovat. A no to více, pokud jsou to kuřáci, pokud mají cukrovku, různé záněty a další problémy. Tím jejich imunita může ještě oslabovat.

Proč je vitamín C tak důležitý?

Jak jsme uvedli, má velký vliv na naši imunitu. Díky tomu se naše tělo dokáže samo dobře bránit proti různým nemocem. Navíc je to silný antioxidant, který dokáže tělo účinně detoxikovat. Tedy dokáže z něho odstraňovat různé toxiny a další špatné látky.

Vitamín C tedy přímo ovlivňuje naši obranyschopnost, což znamená dvě věci. Zvýší odolnost vůči nemocem a tak sníží pravděpodobnost možné nákazy. A pokud už nemocní jsme, tak s nákazou může naše tělo lépe bojovat a mnohem snadněji ji i překoná.

Souvisí spolu vitamín C a nemoc COVID-19

Nutno říci, že koronavirus neboli nemoc COVID-19 lidstvo poměrně překvapila a tak na jakékoliv závěry je stále ještě velmi brzy. Nutno ale připomenout, že je obecně doporučováno posilování imunity, čímž můžeme dospět k závěru, že vitamín C může snížit riziko toho, že nás koronavirus postihne.

Objevují se také zprávy o tom, že v některých oblastech jsou pacienti léčeni vysokými dávkami vitamínu C, což by se mohlo v budoucnu jevit jako optimální postup. I tady je vše teprve na začátku ale už to, že byl zvolen právě tento vitamín, může naznačovat, že bude dobrým pomocníkem.

Uveďme také, že koronavirus je rizikový pro osoby s oslabenou imunitou a dalšími zdravotními obtížemi. Když už nic jiného, tak vitamín C pomůže alespoň s těmito problémy, což je prokázáno, a následně nemusí být průběh nemoci COVID-19 tak rizikový. Jde tedy o takzvanou nepřímou souvislost.

Jak poznat nedostatek vitamínu C?

Vhodné je proto v těchto dnech dodržovat pravidelný příjem tohoto vitamínu. A jak poznáte, že ho máte v těle málo? Může se objevit několik příznaků, jako je třeba únava, je to také podrážděnost, je to ztráta chutě k jídlu, také možná letargie, a dlouhodobě to jsou i problémy s vlasy, problémy s kůží a svaly, nebo problémy s dásněmi.

Fotografie: Pixabay

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]