Slunce jako lék, ale i nemoc

Krásné sluneční dny vás lákají nejen k vodě, ale i k procházkám do přírody, či si jen tak sednou do oblíbené zahradní restaurace. Lehké, krásné šaty nechají vyniknout nejen vaši postavu, ale tělo pohlcuje sluneční paprsky v podobě vitamínu D, cítíme se šťastnější, máme spousty pozitivní energie. Na toto období se nejvíce asi těší nezadaní lidé, ale i ti, kteří si chtějí dopřát krátký, letní flirt. Jen pozor na následky. Ty byste mohli mít i celý život.

Léčivé účinky slunce

Slunce má spousty pozitivních účinků na naše zdraví. Můžeme si připomenout to, že díky slunci  se nám produkuje vitamín D, který pomáhá posilovat kosti, svaly, posiluje imunitní systém a je slunci i připisováno to, že snižuje rizika některých typů rakovin, jako je například rakovina tlustého střeva. Dále sluneční paprsky působí blahodárně na naši kůži. Léči onemocnění zvanou lupénka. My však oceníme nejvíce to, že díky slunci se cítíme dobře. Usmíváme se, jsme více přátelští a máme spousty energie nejen na práci, ale i koníčky, či zábavu.

Slunce a nemoc zvaná rakovinaopalování

Slunce však může způsobovat rakovinu kůže. UV paprsky jsou pro lidský organismus jako karcinogenní látka, která se ráda zaryje do kůže a jen tak rychle se nevstřebá. Nejčastějším důvodem proč to vzniká, je opalování, spíše spálení kůže a nedostatečná ochrana proti UV paprskům. Někteří to dělají úmyslně, aby se co nejrychleji opálili, ale zapomínají na své zdraví. Sluníčko je opravdu silný zdroj UV záření, a proto bychom měli používat takové UV faktory, které dostatečně ochrání naše zdraví.

Krémy, které ochrání naši kůži

Všechny opalovací krémy musí mít uvedeno na obale, před jakým UV zářením tento krém chrání vaši kůži. Známe dva typy UV a a to: UV – A a UV – B. Důležitým číslem, na který se musíme zaměřit je i SPF, neboli ochranný faktor (jak dlouho může být člověk po aplikaci opalovacího krému na slunci). SPF 15 je nejnižší doporučená hodnota. Odborníci ale doporučují SPF ještě vyšší. V přímořských státech, ale i ve vysokých horách se doporučuje již od SPF 30.

Fotografie publikována se svolením od Imagerymajestic and Stuard Milles Photography FreeDigitalPhotos.net

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]