Kávová sedlina je poklad, který často končí v koši. To, jak dokáže ovlivnit každodenní život, by vás ani ve snu nenapadlo

Fotografie: Depositphotos

Po uvaření lahodné kávy často zůstane kávová sedlina. Ta zpravidla končí v odpadkovém koši, což je veliká škoda. Své praktické využití najde na zahradě, v domácnosti i v kosmetice.

Ať už si kávu připravujete jakýmkoli způsobem, zpravidla vám po ní zůstane kávová sedlina. Ta okamžitě letí do odpadkového koše, protože její využití, jak se většina lidí domnívá, není žádné. To je ovšem velký omyl. Nezbavujte se jí, může vám být velice užitečná, a to jak na zahradě, v domácnosti, tak i v péči o váš zevnějšek.

Mrkev ji miluje, škůdci nenávidí

Kávová sedlina brání kočkám, slimákům a hlemýžďům vniknout do vaší pěstované a pracně udržované zahrady. Rozházejte po dvoře a po zahradě kávovou sedlinu, můžete trochu posypat i k hlavnímu vchodu, aby se škůdci vyhnuli i vaší domácnosti. Naopak kávovou sedlinou pomůžete mrkvi. Mrkvová semínka kávovou sedlinu přímo milují, pokud ji s nimi smícháte, zvýšíte velikost i kvalitu plodiny.

Kromě toho můžete kávovou sedlinu použít také jako hnojivo pro pokojové rostliny nebo ji přidat kompost. Je totiž skvělým zdrojem dusíku, minerálu, jenž kompost nejen provzdušní, ale také urychlí proces kompostování – přiláká potřebné žížaly. Jen si dejte pozor, aby kávová sedlina nebyla už plesnivá.

Zápach z lednice nebo ze dřezu bude minulostí

I když je vaše lednice plná čerstvých potravin, mísení různých odérů mezi sebou dokáže při otevření dvířek váš nos pěkně praštit. Občas se také může stát, že v koutu chladničky leží zapomenutý kousek sýra nebo šunky a nepříjemný zápach je hned na světě. Stejně tak může vaši domácnost zahalit pach z odpadu ve dřezu.

Fotografie: Pexels

Kávová sedlina je v tomto případě vaším nejlepším přítelem. Nechte kávovou sedlinu vyschnout a nasypte ji do čisté skleněné nádoby. Umístěte na jednu z polic v lednici. Lógr nasaje veškerý zápach z chladničky. Po čase jej můžete vyhodit nebo rovnou vyměnit za čerstvý. Do odtoku ve dřezu můžete kávovou sedlinu přímo nasypat, působí jako přírodní deodorant.

Přírodní péče o váš zevnějšek

Kávovou sedlinu můžete použít na celé těle jako peeling. Rozetřete ji vlhkýma rukama jako mýdlo a následně opláchněte. Káva je bohatá na antioxidanty a také kofein, díky čemuž je užitečná pro péči o pokožku. Bude po ní krásně hebká. Pokud budete vařit s cibulí nebo česnekem, můžete si lógrem vydrhnout ruce, ihned se zbavíte zápachu.

Zdroj: Healthine, TheSpruce

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]