Každá pračka vyžaduje pravidelnou péči, díky které se výrazně prodlouží její životnost

Pračka mnohým hospodyňkám usnadňuje život již několik let. Vypere prádlo bez vynaloženého úsilí. Důležité však je dobře se o spotřebič starat, aby jeho životnost byla co nejdelší. Potýkat se můžete se zažloutlou barvou na povrchu pračky, nebo s nečistotami uvnitř bubnu, nebo nádržky. Poradíme vám, na jaká místa se zaměřit, aby byla pračka stále v kondici a dobře sloužila několik dalších let.

Na vnější povrch pomůže peroxid vodíku

Některé starší pračky mohou v domácnostech změnit barvu z bílé na nevzhlednou zažloutlou. S tímto problémem si snadno poradíte tak, že vatový tampon, nebo bavlněný hadřík namočíte v peroxidu vodíku a plast na pračce důkladně otřete. Žlutá místa by měla zmizet a spotřebič bude vypadat jako zrovna zakoupený. Peroxid však dokáže zázraky i v jiném smyslu. Pakliže se potýkáte s nepříjemným zápachem z bubnu, nalijte do nádržky dvě lahvičky peroxidu vodíku a pusťte pračku na prázdno. A rázem bude po problému.

Na co se zaměřit v oblasti péče o pračku?

Podstatné je, zaměřit se i na údržbu vnitřní části pračky, pakliže chcete, aby váš spotřebič fungoval dlouhé roky. Co je nutné čistit?

  • Buben u pračky: ten je nutné čas od času vytírat dezinfekčním prostředkem a také nechat jednou za pár měsíců propláchnout na prázdno, abyste se zbavili případných bakterií a plísní na jeho povrchu. Do bubnu jednoduše hodíte tablety čistícího prostředku a zapnete delší prací program na 60 stupňů Celsia.
  • Dvířka a těsnění bubnu: jednou za pár dní je otřete od prachu a hrubých nečistot. Nezapomeňte také na omývání těsnění kolem bubnu, kde se zadržuje voda a často se tak mohou na těchto místech tvořit plísně. Dvířka je vhodné nechávat otevřená, aby buben větral.
  • Filtr: na ten občas hospodyňky zapomínají, přitom je podstatné o něj důkladně pečovat. Ve filtru se totiž mohou zadržovat větší kusy předmětů (kusy ubrousků, mince a podobně).

  • Zásuvka na prací prostředek: ideální je vyčistit ji starým zubním kartáčkem. Dostanete se tak skvěle do všech záhybů. Nádržku můžete rovněž vyjmout z pračky a dát umýt do myčky.

Jaké prací prostředky jsou nejvhodnější?

Na trhu je k dostání velké množství pracích prostředků a někdy může být složité vybrat ten správný. Dobré je se zaměřit především na produkty kvalitní, a ještě lépe ekologické, které jsou šetrné k životnímu prostředí i samotnému spotřebiči.

Fotografie: Freepik