Instalatér prozradil, jak prodloužit životnost pračky a ušetřit tak značnou částku peněz

Fotografie: Pixabay

Dnešní spotřebiče jsou velkými pomocníky. Ovšem nebývá to levná záležitost. Tudíž je přáním každého, aby vydržely sloužit co nejdéle. Životnost sušičky, myčky, sporáku či pračky je cca 10 let. Někomu bezpochyby vydrží sloužit i déle. Pokud se o své spotřebiče nebudete náležitě starat, výrazně jejich životnost zkrátíte a nevydrží ani těch deset let. Přinášíme tipy, jak pračce prodloužit životnost.

Nepřetěžujte ji

Nemusíte prát pokaždé, když se v koši na prádlo objeví malá kupička prádla. Počkejte, až prádla bude více. Dnešní pračky mají program na poloviční náplň, což může lákat k častému praní. Jestliže však pračku zapínáte 8x či dokonce vícekrát týdně, rapidně snižujete její životnost.

Totéž platí o přetěžování pračky tím, že do ní vkládáte příliš hodně prádla. Kvůli toho musí vydat větší výkon, a to způsobuje opotřebovávání mechanismu. Navíc hrozí, že pračka napěchovaná prádlem pořádně prádlo nevypere. Dodržujte pokyny o doporučeném množství prádla, které uvádí výrobce.

Špatně zapojená a ukotvená pračka

Zdá se, že zapojit pračku není žádná věda. Jenže špatně ukotvená pračka může při praní skákat či se kymácet. Pokud budete pračku zapojovat sami, ujistěte se, že je vše přesně tak, jak být má. Pořídit si můžete i podložku pod pračku, která tlumí vibrace a zamezuje, aby při ždímání pračka pochodovala.

Fotografie: Freepik

Správné dávkování pracího prostředku

Více pracího prostředku nezaručí kvalitněji vyprané prádlo. Zbytky pracího prostředku či aviváže ulpívají v pračce, což může způsobit jak ucpávání, tak hnilobný zápach, neboť tyto zbytky se budou rozkládat a hnít. Pračce to zkrátka nesvědčí.

Další tipy pro vás

  • Pračku pravidelně čistěte – alespoň jednou za měsíc

  • Prohledávejte před praním kapsy – drobné kovové předměty mohou poškodit vnitřek pračky

  • Nenechávejte v pračce mokré prádlo – zamezíte tak růstů plísní

  • Neperte to, co do pračky nepatří – mohutné přezky na batohu, bundy s mohutnými zipy, háčky z podprsenek mohou pračku poškodit

  • Udržujte zásobníky pračky v čistotě

  • Čistěte a vyměňujte filtry

  • Nezavírejte pračku, nechte jí větrat