Ušetřete peníze a usnadněte si práci při úklidu. Zářivě čisté domácnosti docílíte praktickými metodami

Fotografie: Freepik

Čas od času provádí úklid v bytě či domě každý z nás. Díky němu se zbavíte dokonale bakterií z podlah a povrchů nábytku či jiných předmětů. Abyste si práci usnadnili, připravili jsme si pro vás několik skvělých tipů.

Jak důkladně vyčistit špinavý záchod se zaschlým vodním kamenem?

Se zaschlým vodním kamenem v záchodové míse si dokonale poradí pouze dvě běžně dostupné a levné suroviny. Potřebovat budete zejména hrnek bílého vinného octa a také hrnek jedlé sody. Postupujte tak, že si nejdříve sodu nasypete do záchodové mísy a přelijete ji vinným octem. Náhle začne reagovat a šumět. Zavřete poklop WC a nechte působit asi pět minut. Nakonec WC kartáčem vše důkladně očistěte a spláchněte. Email u toalety bude jako nový.

Fotografie: Freepik

Jak se zbavit nečistot u zašlé staré vázy?

Některé starší vázy je obtížné důkladně vyčistit. Avšak tato směs s nečistotami zatočí! Potřebujete: 3 lžíce jedlé sody, 1 lžíci octa, 2 lžíce čistého alkoholu a lžíci peroxidu vodíku. Jednotlivé ingredience promíchejte v misce a vlijte do nádoby. Nechte působit pár minut a pak vypláchněte.

Jak odstranit zápach z matrace?

Zápach z matrace je zpravidla způsoben močí čtyřnohých mazlíčků, kteří se teprve učí hygienickým návykům. Snadno se ho zbavíte, když na skvrnu nanesete asi deset lžic peroxidu vodíku. Pokud to nezabere, smíchejte tekutinu spolu s jedlou sodou a naneste pastu na inkriminované místo. Po chvíli setřete mokrým hadříkem.

Fotografie: Freepik

Všeobecné tipy na efektivní úklid a čistění spotřebičů

Také můžete vyzkoušet během úklidu několik následujících metod:

 • K vyleštění zašlých sklenic použijte lihový ocet. Pak jen opláchněte teplou vodou.
 • Věnujete pozornost i omývání klávesnice u PC? Na těchto površích je velké množství bakterií, proto je nutné se na ně více soustředit. Použijte na čištění mezer mezi tlačítky například vatové tyčinky nebo jemný zubní kartáček.

 • Mikrovlnnou troubu snadno uvnitř vyčistíte, pokud do ní vložíte misku s vodou a citronem nakrájeným na plátky. Spotřebič zapněte na asi pět minut a nechte tekutinu vypařovat.
 • Vodovodní kohoutky vyleštěte pomocí citronu. Stačí si vzít k ruce půlku čerstvého citronu a přeleštit dužinou matná místa.
 • Pračku dokonale pročistíte, když do nádržky na prášek na praní vsypete jedlou sodu spolu s bílým vinným octem.
 • Nevíte si rady s rozlitým lakem na koberci? Pak jej zkuste odstranit čistým lihovým alkoholem (např. vodkou).
Fotografie: Freepik
 • Chcete ochránit koženou sedačku před poškrabáním? Pak na ni naneste ošetřující krém, který používáte na koženou obuv. Dobře vetřete a máte po starostech.
 • Připáleniny na žehlící ploše žehličky snadno odstraníte pomocí alobalu a trochy hrubé mořské soli. Tu naneste na plát hliníkové fólie, spotřebič nahřejte a přejeďte jím sůl. Uvolněné nečistoty dočistěte pomocí navlhčeného hadříku.
 • Potřebujete se zbavit nepříjemného zápachu v ledničce? Stačí do ní vložit misku se zrnkovou kávou. Ta příjemně prostor provoní.
 • Zašlou toaletu pak dokonale vyčistíte, když do ní nalijete na několik hodin nápoj zvaný Coca cola. Mísu přivřete poklopem a necháte působit.
 • Pokud si nedopatřením omastíte oblečení, nasypte na něj dětský zásyp a nechte působit.
 • Nevíte si rady s prachem na žaluziích? K jeho odstranění využijte staré pletené ponožky navlhčené čistícím prostředkem.