Zahradník prozradil k čemu slouží zápalky při pěstování rostlin a co dalšího podpoří jejich růst

Snad v každé domácnosti jsou k nalezení obyčejné zápalky. Jeden si s nimi zapaluje cigaretu, druhý je zase používá k zapálení ohně v grilu, nebo svíce. Sirky mají svou historii a mezi lidmi jsou stále oblíbené. Nepředčili je ani zapalovače, či jiné moderní prostředky na podpal. A jak vlastně může takové tenké dřívko namočené v síře pomoci jinak?

Zápalky v květináči

Mnoho zahradníků doporučuje, abyste několik zápalek zapíchali do květináče k pokojové rostlině. Avšak musíte myslet na to, aby to bylo hlavičkou namočenou v síře směrem dolů. Mezi jednotlivými sirkami by měl být rozestup alespoň pět centimetrů.

Takto necháte zápalky „působit“ 48 hodin a poté vyjměte. Síra, která se v substrátu rozpustí, funguje jako fungicid. Zabrání škůdcům, aby rostlinu napadli. Kromě toho podpoří i růst vaší zeleně. Rozhodně to stojí za vyzkoušení.

Fotografie: Zen.yandex

Jaké další triky pomohou oživit rostliny?

Pokud zaznamenáte u své pokojové rostliny náhlé chřadnutí, prosychání listů a stagnaci růstu i přesto, že vše děláte tak, jak máte, můžete na zeleň vyzkoušet roztok z peroxidu vodíku a vody. Peroxidu budete potřebovat zhruba dvacet mililitrů a čisté vody (ideálně dešťové) asi litr. Květiny by měly být po pár dnech zase živé a krásně rostoucí.

Skvělou metodou, jak vzpružit rostliny, je i kvasnicové hnojivo. Z jednoho droždí, litru vody a lžíce cukru vytvořte směs, tu nechte několik hodin stát a pak květiny zalévejte. Pokojovým rostlinám rovněž prospěje i hnojení prostřednictvím výluhu z banánové slupky. A jak jej připravit? Je to velice jednoduché. Do sklenice vody nakrájejte banánovou slupku a nechte alespoň den louhovat. Pak sceďte a použijte dle potřeby.

A v neposlední řadě nemusíte hned ráno po uvaření kávy vyhazovat kávovou sedlinu. Když ji dobře usušíte na novinách, můžete prosušenou mletou kávu přidávat přímo do květináče k rostlině jako posyp.

Fotografie: Zen.yandex

Pomůže i výluh z brambor a cibule, nebo čaj

Až budete příště vařit brambory, nepřidávejte do vody sůl, ani jiné koření. Tento výluh pak po uvaření nevylévejte. Skvěle poslouží vychlazený k hnojení vašich pokojových rostlin. Dodá zeleni potřebné vitamíny, které podnítí dobrý růst. Obdobným způsobem lze použít i výluh z cibulových slupek. K správnému prospívání přispěje i louhovaný čajový sáček, který stačí jen roztrhnout a poté obsah vysypat kolem květiny.

Inspirujte se i hnojením zahrádky

Na pokojové rostliny je v podstatě možné použít i ta domácí hnojiva, který běžně používáte na zahradě. Perfektní například bude výluh z kopřiv. Směs připravíte z několika mladých kopřiv a deseti litrů vody (ideálně dešťové). Kopřivy nechte ve vodě fermentovat zhruba čtrnáct dní a poté roztok k hnojení zřeďte před zaléváním rostlin ještě pěti litry čisté vody.

Úvodní Fotografie: Zen.yandex

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]