Příčiny zvýšené vlhkosti v domácnosti a tvorby nebezpečných plísní. Zbavte se tohoto problému jednou provždy

Fotografie: Freepik

Pokud vás doma trápí vlhkost, je třeba najít řešení, protože takový stav neprospívá nemovitosti samotné, ani lidem, kteří v ní pobývají.

Než se však pustíte do boje s vlhkostí, je třeba si uvědomit, kde se vyskytuje a jaké jsou její možné příčiny. V některých případech totiž může k řešení přispět každý, jiné však budou vyžadovat odborný zásah.

Časté mokré skvrny v místnostech

Fotografie: Freepik

Pro tento případ je typické, že mokrých nebo vlhkých skvrn je více, přičemž nejvíce jich bývá v rozích, kolem okem a také po obvodu místnosti.

Pokud jde o nejčastější příčiny tohoto jevu, obvykle se jedná o příliš vysokou hladinu takzvané relativní vlhkosti, která je typická pro místnosti, kde se nedostatečně topí (nebo dokonce vůbec), kde se málo větrá a tím nedochází k optimální cirkulaci vzduchu, a také pro kuchyně a koupelny, kde bývá vlhkosti obecně více.

Problém však může způsobovat také například nesprávně provedená izolace oken nebo nedostatečné zateplení domu, kdy se na některých chladnějších místech kondenzuje vlhkost. Tomuto jevu se říká tepelný most.

Pokud jde o řešení, základem je pravidelné větrání. Pokud jde o případ nedostatečného vytápění, je řešením zvýšení teploty v místnosti, která zároveň prohřeje i problematické stěny.

Jediná vlhká skvrna

Fotografie: Freepik

Méně častěji se stává, že se na stěně v relativně suché místnosti objeví zcela ojedinělá mokrá skvrna, a to bez zjevné příčiny. Na rozdíl od předchozího případu nemá žádné typické místo svého výskytu a může se tedy na zdi objevit kdekoliv.

Pokud jde o možné příčiny, i zde samozřejmě přichází v úvahu lokalizovaný tepelný most způsobený špatnou izolací. Další příčinou může být také sádrokarton, který rovněž může ve spojích propouštět vlhkost. A příčinou může být také porucha rozvodů.

Řešením je tak diagnostika a případná oprava poruchy rozvodů, odstranění tepelného mostu a kontrola stavu sádrokartonu.

Souvislý mokrý pás

Fotografie: Freepik

V tomto případě jde o závažný problém, kdy se zvětšující se pásy vlhka soustředí obvykle v blízkosti podlah a mají tendenci stoupat.

V takovém případě je potřeba zavolat odborníky, protože příčinou bývá obvykle problém v hydroizolaci, která je buďto nefunkční nebo dokonce zcela absentuje.

Odborník provede průzkum zdiva a podle typu stavby (zejména s ohledem na podsklepení a stavební materiál) problém bude řešit zejména odstraněním omítky a nátěrem zdiva hydroizolačním přípravkem nebo injektáží zdiva speciálním prostředkem.