Kreativní úprava oblečení, aneb podlehněte kouzlu batikování

Batikování – neboli batiku – vám jistě nemusíme dlouze představovat. Je to pojem, který jste minimálně jedenkrát za život určitě slyšeli, a proto víte, co si pod ním představit. V dnešním článku se této kreativní tvorbě podíváme trochu na zoubek, což ocení především tvořivé dušičky.

Máte-li doma stará trička, jež při vašem nošení nenachází uplatnění, spíše jen hala bala leží ve skříni, udělejte si na ně čas a dopřejte jim doslova kouzelnou proměnu. Ona vlastně batika svým způsobem jakýmsi kouzlem je. Ne vždycky se to musí povést, ne vždycky bude výsledek vypadat tak, jak jste si ho představovali. K batikování nemusíte být umělec, stačí, když si v této činnosti najdete zalíbení – a pak to půjde samo, byť s jakýmkoli koncem.

Vázaná batika

Mluví-li se o vázaném batikování, mluví se tak o nejjednodušším, a proto i nejrozšířenějším způsobu batiky. V podstatě si na kus látky vyvážete nejrůznější obrazce. Tato technika je nejideálnějším startovacím můstek pro ty, kteří s batikou nemají žádné nebo jen malé zkušenosti. Díky své jednoduchosti a příjemným výsledkům vás od batiky neodradí a možná se jí budete věnovat s ještě větší chutí. Výhodou je, že si můžete vyvázat prakticky cokoli, co vás napadne.

Vyšívaná batika

Vyšívaná, jinak známá i jako šitá batika, není o moc složitější než vázaná. I tento styl má své výhody, nejvýraznějším bodem k dobru je jistě fakt, že si na oděvu můžete vytvořit jakýkoli obrázek chcete, a nemusí se jednat jen o kolečka, vlnky či abstraktní motivy. Jednoduše si na tričko předkreslíte obrázek, který následně prošijete řeznou nití a pevně ho stáhnete. V tom spočívá veškeré kouzlo, nic složitého, co byste neměli zvládnout.

Sypaná batika

Sypaná batika je o něco těžší a složitější, ale především je mnohem špinavější, než předchozí techniky. Nebudete-li si dávat pozor, můžete kolem sebe nadělat nepěknou paseku. Proto je důležité pečlivě připravit místo, kde se chcete batikování věnovat, uklidit z dosahu vše, co nemá být obarveno a při samotném batikování si počínat s opatrností. Sypaná batika má totiž úplně jiný postup než její dvě již zmiňované kolegyně.

Obrázek: flickr

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]