Tyto znaky prozradí, že rajčata, která si kupujete, jsou chemická. V dnešní době si dejte obzvlášť velký pozor

bedýnky s rajčaty
Fotografie: Freepik

Rajče, které vyroste v přirozených podmínkách na sluníčku, má typickou lahodnou rajčatovou chuť. Z obchodu si však často lidé nosí zeleninu, která mnohdy jako rajče jen vypadá.

Těžko říct, na čí straně je vina. Pokud si zákazník přeje koupit si v obchodě rajče během zimy, pak mu jej prodejce nabídne. Nikdo však nepochybuje o tom, že takové rajče rozhodně nemohlo vyrůst za podmínek, které by mu byly nejpřirozenější. Mimosezónní rajčata budete moci vždy podezřívat z toho, že při jejich pěstování bylo použito více chemických látek, než je zdrávo. Jak takové uměle pěstované rajče poznat?

Vše nemusí být chemie, ale stejně si nepochutnáte

Jistě jste si mnohokrát přinesli z obchodu rajčata, která vás však svojí texturou i chutí velmi zklamala. Taková rajčata jsou na pultech k dostání především v zimním období, kdy panuje málo slunečního záření i v teplejších oblastech jako je Španělsko. Rajčata milují teplo a mnoho slunce. Ale jen podmínky při pěstování nejsou tím hlavním, proč tyto plody jako rajčata jen vypadají.

Kvůli tomu, že se mnoho rajčat dováží ze vzdálených oblastí, pěstitelé se soustředí na pěstování odrůd, které jsou vyšlechtěné tak, aby přežila dlouhé přepravní podmínky a skladování. To může být na úkor jejich chuti. Jsou mnohem tvrdší, i jejich slupka je kožovitější a i když to nemusí hned znamenat, že jsou tato rajčata plná chemie, rozhodně si na nich nepochutnáte.

Hrátky s barvou

Podezřívaví byste měli být ve chvíli, kdy uvidíte rajčata, která mají krásnou červenou barvu, jedno jako druhé. Barva rajčat se ovlivňuje různými procesy, i když ne všechny musí být chemické. Pokrok v genetickém inženýrství umožnil výrobcům vyvinout odrůdy rajčat se specifickými rysy, včetně barvy. Zavedením genů spojených s vyššími hladinami pigmentů, jako je lykopen, mohou výrobci zvýšit intenzitu a jednotnost červené barvy.

úroda rajčat
Fotografie: Freepik

Pečlivým řízením teploty, vlhkosti a vystavení ethylenovému plynu (přirozenému rostlinnému hormonu) mohou pěstitelé manipulovat s procesem zrání a „vylepšit” barvu rajčat. Po sklizni mohou být rajčata podrobena různým posklizňovým technikám pro zvýraznění barvy. Například kontrolované vystavení světlu, ať už přirozenému nebo umělému, může stimulovat produkci pigmentů a zesílit červenou barvu. To však neznamená, že rajče bude mít i stejně skvělou chuť, jak by napovídala jeho barva.

Chuť a vůně

I když je obtížné odhalit chemické ošetření pouze podle chuti, chemicky ošetřená rajčata mohou postrádat bohaté a komplexní chutě spojené s přirozeně zrajícími rajčaty. Rajčata by měla mít svěží a výrazné aroma. Ta chemicky ošetřená místo přirozené vůně vydávají slabý nebo umělý zápach. Důvěřujte svým smyslům a dávejte si pozor na jakékoli neobvyklé nebo nepříjemné pachy. Ideálním řešením je vypěstovat si rajčata vlastní nebo je kupovat pouze v sezóně.

Zdroj: Twice

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*