Nakládaná zelená rajčata na zimní období pro doplnění chybějících vitamínů

V období srpna probíhá sklizeň rajčat. Pokud jich na své zahradě máte větší množství, nebo jste od někoho dostali, zkuste si je naložit na zimní období.

Nejlepší na naložení jsou zelená rajčata. Pokud ale nemáte zelená, můžete naložit i červená se silnější slupkou. Mnoho pěstitelů rajčat říká, že k tomuto receptu používá i rajčata, která jsou zelená z toho důvodu, že nestihla dozrát, a dokonce jsou ještě chutnější. V zimním období budete rádi, že máte takovou pochutinu po ruce, která vám doplní vitamíny v těle.   

Připravte si tyto ingredience

  • 1 kg zelených rajčat nebo červených
  • 3 stroužky česneku
  • 3 kuličky nového koření
  • 6 kuliček černého pepře
  • + bobkový list
  • 1 lžička cukru
  • 1 polévková lžíce soli
  • 1,5 polévkové lžíce octu
  • snítku kopru do každé sklenice
  • petržel dle chuti

Postup přípravy nakládaných rajčat

Nachystejte si kilo rajčat a u každého z nich vykrojte opatrně tvrdou část od stonku. Vystačíte si s malým a ostrým nožíkem. Nevykrajujte je v ruce, ale odložte rajče na prkénko. Záleží na velikosti rajčat, ale na jedno kilo by vám měly stačit dvě až tři 1,5 litrové zavařovací sklenice. Než se pustíte dále do přípravy rajčat, sklenice řádně opláchněte. Vymyjte je a vypláchněte vařící vodou, to stejné udělejte i s víčky. 

Jakmile sklenice uschnou, na jejich dno naskládejte pepř, bobkový list, snítku kopru a petržel. Nezapomínejte kopr i petržel před vložením v teplé vodě umýt. Nyní můžete vkládat rajčata.

Vkládejte je postupně. Nejdřív naskládejte na dno, poté další patro a tak postupujte až k hrdlu. Připravte si v rychlovarné konvici vodu a zalijte rajčata. Zašroubujte víčky a nechte patnáct minut odstát.

Dokončení nakládaných rajčat

Po uplynulých patnácti minutách slijte vodu a připravte další vroucí vodu. Nalijte ji do sklenice a nechte působit dalších dvacet minut. Po této době slijte vodu již do hrnce a přiveďte k varu. Přidejte sůl, cukru a ocet. Pořádně promíchejte a přiveďte varu. Jakmile lák začne vřít, nalijte ho do každé sklenice. Utáhněte víčko co nejvíce a otočte lahev s obsahem dnem vzhůru. 

Sklenice přikryjte ručníkem a nechte vychladnout. Jakmile budou sklenice studené, umístěte je například do sklepa nebo do jiné místnosti, kde je chlad a temno. Pokud nemáte sklep, vydrží i při pokojové teplotě umístěné dál od topení a v temnu. Již po pár dnech můžete ochutnat první vzorek. Jakmile sklenici rozděláte, uskladněte ji nejlépe v lednici.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]