Malá náhoda vedla k tomu, že bylo v roce 1963 objeveno největší podzemní město. Tisíce let starý víceúrovňový komplex pojmul až 20 000 lidí.
Bylo mu divné, kam mizí kuřata, která se protáhla dírou ve zdi jeho sklepa. Rozhodl se celou věc prozkoumat. Když zeď rozbil, našel za ní tunel. Za tunelem další tunel a vyhloubené místnosti. Nakonec se ukázalo, že je tu celé podzemní město. Nechybělo tu nic, co je potřeba pro přežití. Skrývalo se zde před světlem světa až do dne, kdy tento neznámý muž bouchnul kladivem.
V některých částech mělo podzemí až 18 úrovní
Bylo to něco neuvěřitelného. Podzemní město Derinkuyu se nachází v tureckém regionu Kappadokia. Komplex má až 18 úrovní a žít by zde mohlo až 20 000 lidí. Je zde zajištěn důmyslný větrací systém, přístup k vodě i prostory ke skladování potravin. Kromě obytných částí se tu nachází také místnosti sloužící jako chrámy, kaple, stáje, sklepy, kuchyně a lisy na víno i olej.
Vchod do komplexu se dal uzavírat velkým kulatým kamenem. Celé město je vytesáno do obrovského skalního monolitu. Kámen vytvořený ze sopečného popela zde pokrývá velkou oblast. Není zas tak tvrdý, je však dostatečně pevný, aby byl ideálním základem pro vznik města. Jak a kdy přesně tento komplex vznikl a k čemu sloužil, na tom se všichni zcela neshodují.
Lidé se tu schovávali před nájezdníky
Mohli ho vybudovat původní obyvatelé, Frygové, a to už v 8. století př. n. l. Později ho využívali křesťané, město rozšířili, přidali kaple a řecké nápisy. S jistotou se ví, že místo bylo využíváno jako útočiště před muslimskými Araby, během byzantsko-arabských válek v letech 780 – 1 180 n. l. I později byl komplex využíván především jako ochrana před nájezdníky. Spekuluje se však i o tom, že město poskytovalo skvělé útočiště před letními vedry a krutými zimami. V podzemí se udržovala konstantní teplota a to nahrávalo i jednoduššímu skladování potravin.
Poslední zmínky o tom, že bylo město obýváno, pocházejí ze začátku 20. století. Čas od času se zde schovávali křesťanští obyvatelé, kteří čelili občasným masakrům. V roce 1923 však byli vysídleni do Řecka a od té doby zůstalo město zcela opuštěné. A jako by se na něj úplně zapomnělo. Znovu objeveno bylo až v roce 1963 zvědavým mužem. V roce 1969 byl tento unikát částečně zpřístupněn veřejnosti.
Podzemní města nejsou v Turecku ojedinělá
V oblasti se však nachází dalších 200 měst, která mají minimálně dvě podlaží. Žádné z nich ovšem není tak velké, ani tak hluboké jako Derinkuyu. Před dvěma lety však došlo k objevu dalšího podzemního města, u nehož stály řemeslníci provádějící rekonstrukci. Matiate je zatím stále z velké části neprozkoumáno, ale je pravděpodobné, že si zabere prvenství co do velikosti i hloubky. Předpokládá se, že toto město obývalo až 70 000 lidí. Na jeho úplném odhalení se však stále pracuje.
Zdroj: Uniland
Napište komentář