Rodina hledala na zahradě ztracené náušnice. Našli však vikingský poklad starý 1 200 let

Fotografie: JC Merriman / Creative Commons / Attribution 2.0

Neuvěřitelný nález se podařil jedné rodině žijící v Norsku. Na své vlastní zahradě zcela náhodou vykopali hrob vikingské ženy.

Archeologové si mnou ruce. Na světě je další nález z dob Vikingů, starý více než 1 200 let. Světlo světa spatřil podle webu Live Science úplnou náhodou, když rodina hledala ztracenou náušnici. Detektor kovů, kterým si pomáhali, začal zběsile pípat u jednoho z velkých stromů na jejich zahradě. Když objevili, co skutečně detektor označil, ihned kontaktovali archeology.

Detektor kovů odhalil 1 200 let starý hrob

O vzácném nálezu informovala BBC na svých facebookových stránkách. Rodina žijící na norském ostrově Jomfruland bude mít ještě dlouho co vyprávět. Úplnou náhodou totiž při hledání ztracené náušnice objevili staré bronzové brože. Přivolaní archeologové potvrdili, že rodina objevila hrob výše postavené vikingské ženy, a nalezené předměty tak pochází z doby 793 až 1066 našeho letopočtu.

„Artefakty mohou být prvními nálezy z doby Vikingů na ostrově Jomfruland, které potvrzují, že tam v té době žili lidé,“ řekla pro Live Science norská archeoložka Vibeke Lia. Jednalo se o dvě bronzové brože a předpokládá se, že původně byly i pozlacené. Vikingské ženy tyto brože používaly k upevnění oděvu na prsou. Brože se upevňovaly na pravou i levou stranu, a vždy se tak vyhotovovaly v páru.

Kromě broží získali také cennou informaci

Norská rodina byla místními úřady pochválena za to, že k nálezu přivolali odborníky. Podařilo se tak konečně prokázat, že ostrov byl osídlený ještě před obdobím středověku, což je pro archeology další významná informace, se kterou mohou nadále pracovat. O tom, že Norsko je země zaslíbená pro hledače archeologických pokladů, jsme informovali v tomto článku na SvětěKreativity. Muž měl tentokrát štěstí a nalezl poklad dokonce z 5. století.

Dozvěděla se o básni, která ji po 51 dnech navedla k zakopané truhle. Obsah měl hodnotu 577 000 Kč

Také žijete, stejně jako já, v představě, že typický Viking má na hlavě helmu s rohy? Vězte, že tato skutečnost nikdy nebyla potvrzena a Vikingové se takto začali vyobrazovat až v 19. století. Helmy s rohy také velmi zpopularizoval Richard Wagner ve svých operách. Ve skutečnosti toho o Vikinzích mnoho nevíme.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*