Lahodný a nadýchaný: Připravte si tento dokonalý hruškový koláč

Pokud máte na zahradě hrušeň, na které se vám urodilo mnoho sladkých hrušek, není nic jednoduššího než si připravit skvělý hruškový koláč. Potěší jak celou vaši rodinu, tak i případnou návštěvu, která jej uvítá k šálku kávy. Příprava je více než snadná. Za pár minut máte na stole voňavý a lahodný dezert.

Recept na hruškový koláč

Na přípravu koláče s hruškami si obstarejte tyto ingredience:

  • 150 gramů másla
  • 24 gramů čerstvého droždí nebo 8 gramů sušeného droždí
  • 80 gramů cukru
  • 2 vejce
  • 150 mililitrů mléka
  • špetka soli
  • ½ lžičky vanilkového cukru
  • 400 gramů hladké mouky
  • 4 hrušky

Také budete potřebovat na zálivku 120 gramů cukru, 50 gramů másla, 130 mililitrů smetany na vaření.

Jak připravit hruškový koláč?

Nejprve se pusťte do přípravy těsta na koláč. Ve větší míse si smíchejte rozpuštěné a vychladlé máslo, cukr a špetku soli. Pak do směsi rozklepněte vejce, přilijte vlažné mléko, drcené droždí a vanilkový cukr.

Všechny suroviny dobře propojte, a nakonec do těsta postupně zakomponujte i hladkou mouku. Vytvořte vláčné a mírně lepivé těsto. Posléze jej přikryjte utěrkou a nechte kynout alespoň 40 minut na teplém místě. Mezitím si připravte hrušky. Ty omyjte ve vlažné vodě a dvě z nich pokrájejte na plátky. Ze zbylých dvou vytvořte kostičky.

Kompletace hruškového koláče a fáze pečení

Do vykynutého těsta přisypte kostičky hrušek a pečlivě je do hmoty vmíchejte. Až budete mít hotovo, vezměte si k ruce plech a vystelte jej pečícím papírem. Na něj rozložte těsto s kousky hrušek a rovnoměrně rozvrstvěte.

Plech následně přikryjte potravinovou fólií, a těsto ještě nechte kynout asi dvacet minut. V mezičase si připravte polevu z rozpuštěného másla, krupicového cukru a vanilkového cukru.

Plátky zbylých hrušek v polevě namáčejte a rozprostřete na těsto. Zbylou polevu rovnoměrně nalijte na koláč a dejte péct do trouby na 35 minut při 180 stupních Celsia. Až se koláč upeče, zalijte jeho povrch smetanou na vaření a nechte vychladnout.

Servírování hruškového koláče

Upečený a vychladlý hruškový koláč pokrájejte na stejně velké kousky a podávejte například se zakysanou smetanou, nebo čerstvě vyšlehanou šlehačkou. Výborný bude i se sladkým tvarohem, nebo jogurtem. Skvěle doplní šálek čaje, kávy, nebo kakaa.

Místo hrušek můžete klidně použít i zralá a sladká jablíčka. Ostatně hodit se bude jakékoliv oblíbené ovoce, které sklidíte na své zahrádce. Skvostné budou v kynutém těstě švestky, blumy, rybíz, angrešt, borůvky, nebo třeba třešně a jahody.

Ovocný koláč je možné doplnit i o drobenku, nebo třeba měkký tvaroh, který jej ještě více zvláční. Výborná bude rovněž kombinace jablek a skořicového cukru v náplni. Závěrečná úprava koláče je zcela na vaší fantazii. Přejeme vám dobrou chuť!