Návštěvníkům ZOO ztuhla krev žilách! 3letý chlapec vběhl do gorilího výběhu

Fotografie: Jan Polák / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Právě uplynulo osm let od šokujících událostí v Cincinnati Zoo v USA, které otřásly celým světem a vyvolaly bouřlivé debaty o chovu goril a opic v zoologických zahradách.

Dne 28. května 2016 byla 17letá gorila Harambe zastřelena poté, co do jejího výběhu spadl tříletý chlapec. Tento incident vzbudil obrovské pobouření a dodnes zůstává kontroverzní otázkou, zda bylo možné tragédii předejít a zda bylo rozhodnutí zastřelit Harambe skutečně nevyhnutelné.

K čemu na místě došlo

Podle webu Fakt se v osudný den malý chlapec dostal přes bariéru do výběhu goril. Harambe, dospělý samec gorily nížinné, se k dítěti přiblížil a po nějakou dobu ho držel. Návštěvníci zoo sledovali s hrůzou, jak se gorila k dítěti chová – chvílemi se zdálo, že ho chrání, ale zároveň jeho chování neslo prvky agresivity. Personál zoo, ve snaze rychle a bezpečně situaci vyřešit, se rozhodl Harambeho zastřelit.

Rozhodnutí zastřelit Harambe bylo okamžitě kritizováno mnoha lidmi po celém světě. Zatímco někteří chápali, že personál zoo jednal v zájmu ochrany života dítěte, jiní věřili, že existovaly jiné možnosti, jak situaci řešit bez nutnosti usmrcení gorily. Mnoho lidí se na celý incident mohlo podívat hlavně z toho důvodu, že se videozáznam z celé situace objevil na stránkách YouTube.

Při roznášce pošty ho zaujalo zvláštní chování dítěte, které ostatní ignorovali. Zachránil jeho matku

Dodnes se diskutuje o tom, jestli řešení situace bylo správné

Případ vyvolal rozsáhlé diskuse o etice chovu zvířat v zajetí, bezpečnostních opatřeních v zoologických zahradách a zodpovědnosti návštěvníků i zaměstnanců zoo. Osm let po této tragédii je případ Harambe stále živý v paměti veřejnosti a vyvolává otázky, zda bylo možné smrti této gorily zabránit. Kritici argumentují, že bezpečnostní opatření mohla být lepší a že rodiče dítěte měli být více ostražití.

Zastánci rozhodnutí zoo tvrdí, že personál jednal v nejlepším zájmu ochrany lidského života a že situace byla příliš nebezpečná na to, aby se riskovalo další čekání nebo pokusy o uklidnění gorily jinými způsoby. Nejedná se totiž o jediný případ, kdy člověk musel čelit gorile. O ošetřovatelce, která se ocitla ve výběhu s gorilami, jsme čtenáře deníku SvětKreativity informovali v předešlém článku.

 

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*