
Stačí jedna chyba. Jedno podcenění každodenní maličkosti a domov, ve kterém se cítíme bezpečně, se během vteřin může změnit v neřízenou pohromu.
Jana, mladá maminka dvou dětí, si myslela, že dělá všechno správně. Nová prodlužovačka s přepěťovou ochranou měl být další krok, jak zajistit bezpečí svým dětem. Vše bylo připojeno tak, jak má být. Ale pak se stalo něco, co ji dodnes budí ze spaní.
Když ochrana selže
Vypadalo to jako běžný den. Jana si vařila kávu, v troubě se pekl koláč, v obýváku běžela televize. Všechny tyto spotřebiče byly zapojeny do jedné prodlužovačky. Jana pro deník Gonies uvedla, že byla přesvědčena, že to přepěťová ochrana této prodlužovací lišty zvládne. Právě proto ji přece pořizovala.
Se slzami v očích nyní vzpomíná i na nápis, který na dané liště byl uveden. Podle jejích slov tam stálo, že přepěťová ochrana zvládne všechno. Jenže ve chvíli, kdy zapnula pračku, se zpoza skříňky ozvalo tlumené zapraskání. To, co následovalo, bylo velmi rychlé.
Chtěla se dozvědět něco o svém původu. Zjistila, že randila se svým pokrevním sourozencem
Dým, jiskry a pak už jen panika
To, co se Janě stalo, není výjimečné. Podle odborníků dělá stejnou chybu většina domácností. Lidé si myslí, že když má prodlužovačka pět zásuvek, můžou do ní napojit málem půl bytu. Jenže tak to nefunguje. Tyto prodlužovací kabely s dalšími zásuvkami totiž nejsou navrženy pro velké spotřebiče, pouze pro menší elektroniku s nízkou spotřebou, vysvětluje Deník.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Toto téma dokázalo rozvířit i širokou debatu na internetu. Spousta lidí přiznává, že je toto riziko vlastně nenapadlo. Pokud patříte mezi ně, pak vězte, že do prodlužovací lišty by se nikdy neměla zapojit dohromady pračka, myčka, trouba, lednice a indukční deska. Na SvětěKreativity jsme také radili, jak můžete ušetřit na účtech za elektřinu.
Napište komentář