Strašák jméjménem steatóza jater. Včasné rozpoznání příznaků usnadní léčbu

Fotografie: Freepik

Možná jste se někdy setkali s pojmem steatóza jater. Nyní vám osvětlíme, proč k tomuto onemocnění dochází, jak se projevuje a čím je specifická léčba. Včasným rozpoznáním potíží můžete předejít zbytečným zdravotním komplikacím.

Játra a jejich funkce v těle

Co se týká jater samotných, jsou velmi potřebným orgánem v lidském těle. Daly by se nazvat největší žlázou v dutině břišní. Podílí se na syntéze enzymů a hormonů, neutralizují toxiny a jsou součástí metabolických procesů. Vlivem dlouhodobého nezdravého životního stylu se však v játrech může nakumulovat více škodlivých látek, které orgán nedokáže zcela odstranit. Tím může dojít k celé řadě zdravotních komplikací, včetně oné steatózy (ztukovatění) jater.

Co je to ztukovatění jater a jak se projevuje?

Steatóza neboli ztukovatění jater je metabolické jaterní onemocnění. Narušený je především proces metabolismu lipidů. K nemoci může docházet u lidí, kteří konzumují velké množství tučných jídel, jsou obézní, léčí se s cukrovkou i zvýšeným cholesterolem v krvi.

Fotografie: Pixabay

Rizikovými pacienty jsou pak také alkoholici. Steatózu jater může dělit tedy na tzv. alkoholickou a nealkoholickou. Ta alkoholická se projevuje mnohem závažněji. Nemocný pociťuje zvýšenou únavu, nevolnost, také zvrací a má zažloutlé bělmo. Selhávat mohou i ledviny, srdce či slinivka.

Dotyčnému je zakázáno konzumovat alkohol. Nasazena je dieta s omezenými tuky. Nealkoholická steatóza se zprvu nijak neprojevuje. Později však pacient pocítí bolesti v pravém podžebří a může být unavený.

Fotografie: Freepik

Jaké specifické příznaky na sobě můžete ještě zpozorovat?

Pokud máte podezření na ztukovatění jater, můžete u sebe zpozorovat i následující projevy:

  • pocit plnosti v oblasti břicha, zpozorovat lze i nadýmání.
  • závratě, průjem či zvracení po bezprostřední konzumaci tučného jídla.
  • zežloutnutí pokožky a její urputné svědění (to je způsobené nahromaděním bilirubinu v krvi)
  • výrazné a náhlé nechutenství a častá ospalost
  • zvýšení tělesné teploty a bolesti svalů či kloubů
  • tmavá moč a světlá (acholická) stolice
  • bezdůvodné tvoření podlitin na těle a časté krvácení z nosu

V případě, že zpozorujete několik příznaků výše uvedených, pro jistotu si zajděte k lékaři na vyšetření. Jedině ten může diagnózu potvrdit nebo vyvrátit. A v neposlední řadě upravte svůj životní styl, aby se potíže neprohlubovaly.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]