Med jako klíčový pomocník k léčení kašle a odstranění hlenu z plic

Med je jednou z nejznámějších superpotravin, která se po staletí přirozeně používá jako tradiční lék. Používán byl k léčbě žaludečních obtíží, vředů, popálenin, ran, stejně jako na bolesti v krku a kašel. Med výrazně urychluje léčbu horních cest dýchacích a snižuje frekvenci kašle a jeho příznaků.

Med je sladký, tudíž i velmi chutný. Přidat si jej můžete do čaje, vyrobit z něj sirup, sníst jen tak lžíci medu, ale také je možné z něj vyrobit léčivou pastu, kterou si natřete na hrudník a krk. Přinášíme vám dva tipy, jak med použít v případě léčby kašle a odstranění hlenu z plic. 

Léčivý medový zábal

  • Med

  • Kokosová mouka

  • Kokosový olej

  • Další pomůcky: gáza či papírová utěrka, lékařská lepicí páska

Smíchejte med, kokosovou mouku a kokosový olej a vytvořte z těchto ingrediencí pastu. Poté si ji natřete na hrudník (můžete i na krk) a přiložte gázu či papírovou utěrku (může být i látková) a zábal pomocí lékařské lepicí pásky přilepte, aby nesklouzl. Oblékněte si pyžamo nebo tričko. Než si nanesete veškerou pastu na hrudník, zkuste test citlivosti (někomu může med na pokožce vadit). Tento zábal aplikujte několik hodin před spánkem. Pak jej umyjte a následující den můžete opakovat.

Medový sirup

Medový sirup vyrobíte snadno. Stačí jej smíchat se šťávou z citronu, trochou strouhaného zázvoru nebo šťávou ze zázvoru, pokud by vám vadily kousíčky zázvoru (vymačkáte strouhaný zázvor v ubrousku) a troškou kokosového oleje. Ovšem i zde je potřeba upozornit na možné riziko alergické reakce, rozhodně med nepodávejte dětem mladším jednoho roku. Pamatujte také na to, že medem se léčí kašel z nachlazení – nikoliv kašel z důvodů alergie! U pylových alergiků by med mohl kašel ještě zhoršit.