Mnohým utajovaná síla bobkového listu zajistí pevné zdraví a klidný spánek. Nutné je však dodržet přesný postup

Fotografie: Freepik

Cítíte se v poslední době napjatí, nervózní a nesoustředění? V tom případě by vám mohla pomoci relaxace s pomocí vavřínových listů, kterou provedete v pohodlí domova, říká doktorka Deborah Weatherspoon.

Očista prostor pomocí kouře z bylin či dřeva (vykuřování) byla v minulosti hojně rozšířenou praktikou. V současné době ji nahradily vonné esence s éterickými oleji a malé aromalampy. Vykuřování pak nejen navozovalo příjemný pocit útulna a tepla v místnosti, ale také díky svému charakteru – pálily se celé části rostlin či dřevin – obohacovalo vzduch o zdraví prospěšné látky. Vykuřováním se totiž vzduch také čistí a dezinfikuje (jsou doložené důkazy, že vykuřování relativně chránilo před morem a cholerou).

Fotografie: Pxhere

Pro očistu svého domova použijte vavřínové listy

Znalost správného vykuřování vám může pomoci v současné době s nachlazením, kašlem, apod. Kouř má totiž obecně schopnost dezinfekce, a proto eliminuje různé mikroby a bakterie.

Pro uvolnění napětí a stresu funguje skvěle vavřín vznešený, šířeji známý jako bobkový list. Ten pomáhá regulovat srdeční tep, snižovat krevní tlak a je možné pozorovat i sedativní a analgetické účinky. Bobkový list můžete mimo vykuřování použít i pro přípravu čaje, nebo při vaření (kde bývá užíván hojně).

Fotografie: Pxhere

Nejlepších výsledků při vykuřování dosáhnete s použitím čerstvé snítky vavřínu vznešeného. Jednotlivé listy (či části snítky) můžete přivázat k sobě a vytvořit si svazek, který zapálíte na nehořlavé a žáruvzdorné podložce (nejlépe misce). Kouř, který se při hoření uvolní, pak pročišťuje vzduch v místnosti a pomáhá navozovat kýžený stav. Pokud nemáte čerstvý bobkový list, můžete použít i lístek či dva toho sušeného. Postup je při tom totožný – sušené listy dáte na nehořlavou misku a zapálíte a necháte hořet po dobu asi 10 minut.

K vykuřování můžete použít i další přírodniny

Kromě bobkového listu se pro vykuřování používá šalvěj. Ideální jsou šalvěj bílá a šalvěj lékařská, které mají obě očistné vlastnosti. Šalvěj lékařská vám pomůže očistit tělo i duši a doplní chybějící energii. Má silnější a kořeněnější vůni než šalvěj bílá, která je výrazně jemnější.

Jinými příklady jsou třezalka tečkovaná nebo vraneček (známý jako tzv. Růže z Jericha). Pelyněk stepní vám pomůže ochránit domov a zároveň vám dodá sílu. Rozmarýn vám pomůže oddálit neduhy stárnutí (údajně má omlazující schopnost) a silné očistné účinky.

Fotografie: Pxhere

Dalšími bylinami jsou tymián (vhodný pro použití při depresích, různém i iracionálním strachu a nízkém sebevědomí) či bazalka posvátná. Pro vykuřování můžete použít i kůru ze stromů, nebo jejich pryskyřici. Oblíbenými jsou pryskyřice z borovice a ze smrku ztepilého. Ze dřeva pak dominuje dřevo jalovce obecného a jalovce himalájského.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]