Tělo dokáže varovat před mrtvicí až 24 hodin předem. Příznaky, které ji prozradí včas, by měl znát každý

Fotografie: Freepik

Mozková mrtvice je jedna z nejobávanějších nemocí, které se bojí vlastně každý člověk. Tělo ale dokáže včas upozornit, že něco není v pořádku.

K mozkové mrtvici dochází, když se ucpe céva v mozku krevní sraženinou a nebo, když tato céva praskne. Cévní mozková mrtvice způsobena sraženinou se nazývá ischemická mrtvice, a bývá mnohem častější, než mrtvice, při které céva praskne. Příznaky mrtvice se často objevují náhle, ale hodně lidí má pocit, že něco není v pořádku, den nebo dva před tímto záchvatem, říká lékařka Payal Kohli.

Ztuhlý krk a zmatek

Mnoho lidí, kteří si mrtvicí prošli, uvádí, že cítili nesnesitelnou bolest v hlavě, která způsobovala bolest mezi očima a ztuhlý krk. Pokus se u vás objevily potíže s mluvením nebo porozuměním, může to znamenat, že se krev nedostává do oblasti mozku, která ovládá jazyk, a také, že se vytvořila sraženina.

Fotografie: Pexels

Vysoký krevní tlak

Mnoho lidí má vysoký krevní tlak a žádné jiné příznaky. Ale právě i vysoký krevní tlak může vést k mrtvici tím, že poškodí a oslabí krevní cévy v mozku. Vysoký krevní tlak může způsobovat tvorbu krevních sraženin v tepnách, které vedou do mozku. Ty poté začnou blokovat průtok krve a mohou způsobit mrtvici.

Nesnesitelná migréna

Samozřejmě, že každý člověk někdy trpěl bolestí hlavy, a obvykle se není vůbec čeho obávat. Pokud se u vás ale náhle objeví nevysvětlitelná bolest hlavy, kterou jste ještě nikdy předtím nezažili, měli byste raději zajet do nejbližší nemocnice, aby vás vyšetřili. Rozhodně si neříkejte, že to za chvíli přejde, mohlo by být pozdě.

Fotografie: Pixabay

Obrna a problémy se zrakem

Pokus jste si všimli, že jedna strana vašeho těla vůbec nereaguje, může to být příznak mrtvice. Jestliže nejste schopni zvednout nějakou končetinu na jedné straně těla, je to jasný signál, že byste měli okamžitě k lékaři. No a jestli si všimnete, že se vám u jednoho nebo u obou očí náhle zhoršil zrak, může to být známka mrtvice.

Fotografie: Freepik

Rychlý test

Pokud máte podezření, že někdo z vašich blízkých prodělal mozkovou mrtvici, můžete udělat tento rychlý test. Nejprve se zadívejte na obličej. Pokud prodělal mrtvici, tak koutek rtu padá dolů. Poté se zaměřte na paži. Může s ní normálně pohybovat tak, jak chce? Nemá náhodou problémy s mluvením a dorozumíváním se? Pokud se takové příznaky objeví, okamžitě volejte záchrannou službu.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]