Skrytý zabiják jménem mozková výduť. Ročně je příčinou více než 200 úmrtí v České republice. Rozpoznejte příznaky včas

Fotografie: Shutterstock

I když existuje mnoho důvodů, proč nás může bolet hlava, je důležité si uvědomit, že jakékoli změny v citlivosti, vidění nebo druhu bolesti hlavy, mohou být známkou něčeho nebezpečnějšího.

Aneurysma mozku jsou častější, než si myslíte. Pokud se u vás vyskytne některý z těchto příznaků, měli byste se určitě poradit se svým lékařem a nemyslet si, že vaše potíže samy odezní.

Fotografie: Freepik

Bolest nad a za okem

Většina mozkových aneurysmat nevykazuje žádné známky, dokud nejsou významné a céva přímo nepraskne. Zjevným znakem hrozícího prasknutí cévy v důsledku aneurysmatu je však to, že céva vyvíjí tlak na tkáně a nervy, například kolem oka. Dostavuje se potom tupá bolest, která ale může přetrvávat po delší dobu a bývá poměrně dost nepříjemná.

Fotografie: Freepik

Změny vidění

Protože aneurysma mozku může vyvíjet tlak na oči nebo zrakový nerv, může také zapříčinit poruchy vidění. Vizuální změny, například zdvojený obraz, mohou nastat náhle nebo postupně. Je však třeba věnovat těmto příznakům pozornost a urychleně je řešit s lékařem. Ročně zemře na tento zdravotní problém v České republice přes 200 lidí.

Necitlivost nebo slabost

I když je časté, že aneurysma vyvíjí tlak na tkáně a nervy oka, může také působit kdekoliv jinde. Výsledkem může být necitlivost, slabost nebo bolest v oblasti celého obličeje nebo krku. Může také způsobit ochrnutí nervu v obličeji.

Fotografie: Freepik

Silná bolest hlavy

Někdy může z aneurysmatu do mozku uniknout malé množství krve, které se nazývá sentinelové krvácení. Sentinelové nebo varovné bolesti hlavy mohou být výsledkem aneurysmatu, u kterého dochází k malému úniku krve po celé dny nebo týdny, dokud nedojde k významnému prasknutí. Projevuje se většinou dlouhodobou a neustupující bolestí spíše v podobě tlaku.

Pokud se u vás tyto příznaky projevují, je to rozhodně dobrý důvod, proč navštívit lékaře a nechat se odborně vyšetřit. I kdyby se ukázalo, že bylo vaše podezření neopodstatněné, je vždy lepší mít jistotu než riskovat vážné obtíže.

Zdroj: Healthline