Myslel, že se mu na půdě válí harampádí. Odborník u něj našel poklad, který mu otočil život o 180 stupňů

Fotografie: Adrian Tync / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Vzácný obraz byl nalezen náhodou, když se do domu na farmě ve státě Maine přišel podívat odhadce starožitností. Na půdě našel neuvěřitelnou vzácnost.

Na jedné farmě v americkém státě Maine byl učiněn mimořádný nález. V podkroví objektu se ukrýval vzácný obraz od slavného holandského malíře Rembrandta. Majitel neměl nejmenší tušení, jaký poklad se v jeho domě ukrývá. Obraz následně putoval do aukce, a jak uvádí CNNPrimaNews, nový majitel za dílo ze 17. století zaplatil v přepočtu 30 milionů korun.

Obraz ležel mezi jinými starožitnostmi na půdě

Americký umělecký odhadce a dražitel Kaja Veilleux byl na rutinní návštěvě statku v Camdenu ve státě Maine. Majitel ho pozval, aby si prohlédl některá umělecká díla, která rodina vlastnila. Jaké bylo jeho překvapení, když na půdě objektu našel obraz od slavného holandského malíře Rembrandta. „Často chodíme naslepo do domů, aniž bychom věděli, co najdeme,“ řekl podle NBCNews Veilleux. Tento obraz byl pro něj rozhodně životním nálezem.

Obraz ze 17. století, známý jako Portrét dívky, zobrazuje mladou slečnu v černých šatech, bílém čepci a bílém širokém límci, který je tolik typický pro Rembrandta a holandské mistry vůbec. Obraz je namalován na dubovém prkně a zasazen v ručně vyřezávaném zlaceném rámu. „Obvykle se nacházejí v Evropě, protože tam jich byla většina, ale tenhle se dostal do Ameriky,“ dodal Veilleux. Ve vlastnictví rodiny byl od 20. let 20. století.

Majitel přinesl sbírku mincí v plechovce. Odborníci na dně našli kus v hodnotě až 890 000 Kč

Dražba trvala nezvykle dlouho

Rembrandta opravdu nenajdete každý den, a tak se není co divit, že zájemci o obraz se sešli z celého světa. Telefonická dražba aukční síně Thomaston Place Auction Galleriesse se uskutečnila 24. srpna a trvala nezvykle dlouho. „Šance získat takový obraz je jednou za život. Jakmile to začalo, nebralo to konce,“ pospal majitel galerie.

Obraz se nakonec vydražil za 1,4 milionů dolarů (přes 31 milionů korun). Pro aukční síň se jednalo o rekordní prodej, nikdy dříve tu žádnou položku nevydražili tak vysoko. Nový majitel obrazu zůstává anonymní, ale Veilleux prozradil, že obraz se vrátí zpět do Evropy. Na SvětěKreativity jsme rovněž psali, že i v Praze proběhla rekordní dražba, za vzácné mince nabídl dražitel přes 20 milionů korun.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*