Na zakořenění rostlin není potřeba zemina. Postačí folie a kousek toaletního papíru

Že k zakořenění rostlin potřebujete jenom kvalitní zeminu? Rozhodně ne. Ukážeme vám, že existuje i jiný, mnohem zajímavější způsob. Ten vás přesvědčí o tom, že se rostlině může velmi dobře dařit i zcela bez hlíny. Stačí k tomu jenom pár jednoduchých věcí, které máte běžně doma. Potom už stačí jenom pozorovat, jak rostlina začne klíčit a jak se začne objevovat první kořenový systém. Následně je to jednoduché.

Začněte igelitovou folií

Co budete potřebovat jako první? je to igelitová folie. Můžete například rozstříhat velký pytel, stejně jako je možné například i rozstříhat již nepoužívanou plachtu. Výhodou je, že folie nemusí být čirá. Vezměte ji, vezměte také nůžky a začněte stříhat pruhy široké zhruba deset centimetrů. Ideální je, když šířku upravíte podle toho, jak široký bude toaletní papír, který je tou druhou věcí, kterou budete potřebovat.

Vezměte toaletní papír

Dejte pozor na to, aby se jednalo o obyčejnou variantu. Ne parfemovanou, nebo doplněnou dalšími látkami. Následně stačí ruličku postupně obmotávat a pokrývat papírem daný proužek igelitové folie. Když jste na konci, papír odstřihněte. Takto postupujte i u dalších proužků folie. Jejich počet volte podle toho, kolik rostlin chcete nechat vyklíčit a zakořenit.

Navlhčete a sázejte

Vezměte si do ruky rozprašovač s obyčejnou vodou z kohoutku a nastříkejte ho na toaletní papír tak, aby byl kompletně vlhký. Následně už můžete vzít libovolná semena a ta pokládejte na toaletní papír. A to na správné místo, k jeho hornímu okraji. Ideálně zhruba 1 centimetr od daného okraje. Pokud byste semena umístili níže, nebudou mít dostatek vzduchu a k zakořenění rostlin stoprocentně nedojde. I tady postupujte stejně na všech jednotlivých proužcích.

Vše zabalte

Nejprve vezměte ještě jednou toaletní papír, odstřihněte proužek stejně dlouhý jako je ten předchozí a naneste ho na současnou vlhkou vrstvu se semeny. Tím je lépe udržíte na místě. Potom chyťte spodní folii, opatrně přidržte i toaletní papír a můžete začít s postupným balením. Dejte pozor na to, aby se semínka nenahrnula na jednu stranu a stále byla tam, kde mají být. Vše zarolujte do podoby malé ruličky, která vás však přesvědčí o tom, že když jde o zakořenění rostlin, tak daná rulička dokáže doslova zázraky.

Umístěte do PET lahve

Poslední věcí, která bude potřeba, je klasická PET lahev. Tu rozřízněte zhruba v polovině a následně použijte její spodní část. Do ní svou ruličku z igelitové folie a také toaletního papíru vložte. Samozřejmě tak, aby semínka byla nahoře. Potom už stačí trochu vody, kterou nalijete na dno lahve do výšky asi 4 centimetry. PET lahev umístěte na teplé místo, třeba na okno, stejně jako poblíž topení. Sledujte vodu v lahvi a pokud se vypařila, doplňte novou. Zhruba po týdnu můžete začít s kontrolou vašich rostlin. Měli byste vidět první klíčky a první zelené lístky. Ještě chvíli rostlinky nechte takto zabalené a když jste si jisti sílou jejich kořenů, můžete je přesadit do klasické zeminy. Díky kvalitním kořenům máte téměř stoprocentní jistotu, že se ujmou.