Nadýchaný jogurtový koláč bez mouky pětkrát chutnější, než jakákoliv maminčina bábovka

Jaký dezert se hodí na letní víkendová posezení u kávy a čaje? Rozhodně sladké lehké potěšení bez mouky, které připomíná tradiční japonský pandispan. Hodí se také k snídani spolu s čerstvým ovocem.

Příprava tohoto nadýchaného jogurtového dortu je navíc nadmíru snadná, zvládne jej upéct i úplný začátečník v kuchyni. Vypadá a chutná ale naprosto dokonale, jako když jej připravoval profesionální cukrář!

Ingredience

Co budete na přípravu nadýchaného jogurtového dortu bez mouky kromě kulaté dortové formy potřebovat? Připravte si:

  • řecký jogurt – 400 g
  • cukr – 100 g
  • škrob – 50 g
  • vejce – 4 ks
  • prášek do pečiva – 1 lžička
  • citronová kůra – z 1 bio citronu
  • moučkový cukr – na posypání

Příprava

Připravte si dvě dostatečně velké misky, rozklepněte připravená vajíčka a oddělte bílky a žloutky do jednotlivých nádob.

Začněte s miskou se žloutky, do kterých přidejte cukr a vyšlehejte hustou světlou pěnu pomocí mixéru.

Poté přidejte řecký jogurt a za stálého míchaní přidejte škrob. Nasypejte jemně nastrouhanou kůru z bio citronu a metličkou vymíchejte hladké těsto. Dejte misku stranou odpočívat.

Vezměte misku s bílky a pomocí mixéru vyšlehejte tuhou pěnu, zakapejte několika kapkami citronové šťávy. Pomocí citronu dojde ke zvýšení objemu, ale také k urychlení tuhnutí bílkového sněhu. Namísto čerstvé citronové šťávy můžete použít kyselinu citronovou.

Nyní vmíchejte do bílkové hmoty pomocí špachtle nebo lžíce žloutkovou směs s jogurtem. Vymíchejte těsto do hladké konzistence.

Pečicí formu vymažte máslem a vyložte pečicím papírem a těsto do ní vlijte.

Dejte péct do předehřáté trouby na 170 °C na 45 minut.

Po uplynutí času nechte ještě dort pěkně dojít, aby neklesl po vyndání z horké trouby, nechte jej zvolna zchladnout na pokojovou teplotu.

Před servírováním ještě dozdobte posypkou z moučkového cukru. Může podávat s kopečkem zmrzliny nebo šlehačky a snítkou máty.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]