Nahraďte v těstě máslo majonézou – bude nadýchanější

Pokud hledáte náhradu za drahé máslo do jakéhokoliv těsta, použijte majonézu. Budete překvapeni tím, jak chutný bude výsledek.

Zapomeňte na pečení ze stále dražších surovin a nahraďte je mnohem dostupnějšími ingrediencemi. Například na máslo můžete díky šikovnému triku zapomenout úplně. Pokud ho totiž nahradíte majonézou, získáte skvělou chuť i konzistenci výsledných pokrmů, a navíc na celém receptu ještě ušetříte.

Majonéza dodá těstu vzdušnost

Vyzkoušejte recept na univerzální těsto, které poslouží jako základ pro slané i sladké pečení. Máte rádo koláče s jablky, se zelím nebo třeba se sýrem? Všechny tyto náplně se budou k majonézovému těstu hodit opravdu skvěle. Majonéza mu navíc dodá tolik potřebnou křehkost a nadýchanost. A jak vypadá univerzální recept?

Fotografie: Pixabay

Ingredience na majonézové těsto

  • 500 ml teplé vody
  • 1 sáček droždí
  • 2 lžičky soli
  • 2 lžíce cukru
  • 1 lžíce majonézy
  • 700 gramů hladké mouky

Na výběr ingrediencí nemusíte klást nijak velký důraz. Pozor si dejte jen na droždí – pokud doma náhodou najdete sáček s prošlou lhůtou trvanlivosti, nepoužívejte ho. Své zdraví byste tím sice nijak neohrozili, ovšem droždí by nemuselo správně vykynout. Což je přesně to, co v podobném receptu dozajista nechcete.

Jak připravit majonézové těsto

Do mísy napusťte vlažnou vodu (nesmí být horká, jinak by zničila prospěšné mikroorganismy v droždí). Rozpusťte v ní droždí a přisypte sůl a cukr. Míchejte, dokud se všechny ingredience nerozpustí. Poté do tekutiny vmíchejte majonézu. Teprve v posledním kroku přípravy přijde na řadu mouka.

Tu však musíte přidávat opravdu opatrně, aby v těstě nevznikly hrudky. Proto ji přisypávejte po lžících a vždy dobře vmíchejte do vody. Trvá to sice trochu déle, ovšem tento postup se nakonec jednoznačně vyplatí. Velké hrudky mouky v těstě totiž později rozmícháte už jen obtížně nebo dokonce vůbec ne.

Mouky může být i více

Jakmile bude všechna mouka vmíchána, odložte vařečku a těsto začněte propracovávat rukou. Musí mít takovou konzistenci, aby se vám nelepilo na prsty. Je tedy docela dobře možné, že budete muset ještě trochu mouky přidat. Různé druhy totiž sají vodu v odlišném množství, takže není možné určit množství použité mouky přesně na gramy. Méně mouky, než je uvedeno v receptu, však nebudete potřebovat nikdy.

Jakmile se těsto přestane lepit na ruce i mísu, zakryjte ho potravinářskou fólii a nechte 60 minut kynout na teplém místě. Rozhodně nesmí být vystaveno průvanu například z otevřeného okna, v takovém případě nikdy nevykyne správně. Po hodině musí mít pružnou lehce „vrzavou“ konzistenci. Pokud tomu tak není, pak mu ještě chvíli na kynutí přidejte. Nakonec použijte těsto na svůj oblíbený sladký nebo sladký moučník.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]