Tato fotografie rébusem ze života. Dokážete na ní do 10 sekund najít skrývající se kočku, nebo selžete?

Kočky jsou spolu se psy nejpopulárnějšími a také nejrozšířenějšími domácími mazlíčky na světě. I když je ale milujete, možná si nejste vědomi toho, jak úžasné je to zvíře.

Kočky jsou soumrační tvorové, takže jsou nejaktivnější za soumraku a za úsvitu. Jsou také velmi vysazené na osobní hygienu. Pokud tedy máte víc než jednu, potřebuje každá z nich svůj záchod. Třetinu svého bdělého stavu – spí přitom 12 – 16 hodin za den – stráví péčí o svou srst. Je statisticky ověřeno, že když žijí uvnitř, dožívají se vyššího věku. Jsou schopny odmítnout jídlo, které jim nechutná, a to i za cenu vlastního hladovění.

Nedávejte jim mléko ani některé další potraviny

Navzdory populárnímu přesvědčení o pití mléka má většina koček intoleranci na laktózu. Mateřské mléko pijí jen koťata, později už mají mít jen vodu. Mléko bude kočce sice nejspíš i chutnat, ale přivodí jí akorát průjmy či další zažívací problémy. Kočky mohou otěhotnět již od 4 měsíců věku. Pokud budete udržovat kočku aktivní přes den, bude v noci mnohem lépe spát. Teď se pozorně podívejte na fotku se stromem a zkuste jednu kočku najít.

Velmi škodlivými potravinami jsou také hrozny, rozinky, česnek, cibule a pažitka. Hrozny a rozinky mohou způsobit selhání ledvin, ačkoli přesná příčina není známá. Cibule, česnek či pažitka zase způsobí poprask v jejích střevech a mohou vést i k chudokrevnosti. Majitelé koček mají velmi rádi šantu kočičí. Kočky jsou totiž touto rostlinou naprosto posedlé. Má také způsobovat podobné efekty, jak působí marihuana nebo LSD na člověka.

Jak si s vámi vaše kočka může povídat?

Koťat lze vykastrovat už v 8 týdnech jejich věku. Je-li to jen trochu možné, měly by tyto zákroky být provedeny během prvních 5 měsíců života zvířete. Kocouři, kteří byli takto ošetřeni, potřebují k udržení své váhy znatelně méně kalorií. Kastrace může dokonce kočkám prodloužit život. Výzkum v The Banfield Pet Hospital ukázal u samců prodloužení o 62 %, u koček o 39 %. Vidíte, jak nám kočka nádherně splynula s kmenem stromu?

Podle magazínu Wilde je pomalé mrknutí kočky ekvivalentem polibku. Tento pohyb ukazuje na důvěru a spokojenost zvířete. Když se jejich oháňka stočí do tvaru otazníku, je to něco jako otázka „Chceš si hrát?“ Se svým majitelem má kočka naprosto jedinečný slovník. Každá má totiž jiné spektrum zvuků, předení i chování. Jestli se jí upřeně díváte do očí, může to vnímat jako hrozbu – stejně, jako k tomu přistupují psi.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*