Zapeklitá výzva dne: Dokážete na tomto zdánlivě snadném obrázku najít opravdu všechny kruhy? Nejspíš budete chybovat

Test s kruhy náhled

Mozek pracuje neustále, tedy 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Jeho hlavní náplní jsou každodenní záležitosti jako nakupování, práce nebo děti.

Všechny tyto víry myšlenek mohou snadno vést k otupělosti, uspěchanosti a přetlaku. Malá přestávka, případně i meditace, mohou být velmi prospěšné. Případně plné ponoření se do jednoho problému místo mnoha drobných. Kruh je obecně zvláštní tvar a často je obtížnější ho rozlišit nebo útvary s úhly a hranami. Možná i to je důvod, proč umí být rébus s kruhy tak matoucí. Při zběžném pohledu je totiž někdy těžké rozlišit, kolik jich vlastně je.

Tvar s kořeny v každé kultuře i období

Kruh fascinoval lidi už ve starověku a pro mnohé je dodnes dokonalým tvarem. Pokud je tedy tvar, který má kořeny v každé kultuře i starověké civilizaci, je to právě kruh. Tvar obklopuje mnoho příběhů i tajemství. Samotné slovo circle pochází z latinského „circulus“, což znamená malý prsten. Obecně jde o dvourozměrný obrazec bez hran. Teď se pozorně podívejte na obrázek pozorně spočítejte kruhy. Je jich 7, 8 nebo dokonce 9?

Matematicky vzato zformuje kruh letadlo, pokud letí ve stále stejné vzdálenosti od jednoho bodu. Tohle vám asi připomene hodiny geometrie, buďte ale bez obav. Dnes rozumí trojrozměrnosti tvarů každé malé dítě. Dříve byly ale tři rozměry něco neznámého. Dvourozměrné útvary typu kruhu byly maximum, kam lidské schopnosti sahaly. Potom nepřekvapí staré kruhové představy o slunci, měsíci a logicky také Zemi.

Test s kruhy

Nedokážeme udržet jasný směr

S kruhem je spojená taky nejedna zajímavost o lidském vnímání. Existuje totiž zaběhnuté – a zcela chybné – přesvědčení, že máme intuitivní cit pro udržení směru. To ale není pravda a pokud nemáme žádné opěrné body, začneme chodit v kruhu. Tato teorie byla potvrzena v roce 2009. Badatelé nechali dobrovolníky na Sahaře a či v hustém Bienwaldském lese v Německu. Jejich pohyb pak sledovali pomocí GPS. Správná odpověď na rébus je 8 kruhů.

Dokud bylo k dispozici Slunce nebo Měsíc, neměli lidé s přímou cestou žádný problém. Jakmile ale opěrný bod zmizel, začali prakticky okamžitě chodit v kruhu. Svou vlastní cestu dokonce protnuli několikrát a průměr kruhu byl jen 20 metrů. To jen dokazuje, že tento smysl nám chybí. Nicméně nikde na planetě nenajdete dokonalý kruh. Matematicky to znamená stejnou vzdálenost všech bodů od centra. V reálu ale takový nenajdete, ani u atomů.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*