V troskách po zemětřesení v Turecku našel hasič kočku. Její majitel nepřežil, a tak si ji adoptoval

Fotografie: Los Angeles Fire Department / Creative Commons / Attribution 3.0

Nedávné zemětřesení v Turecku si vyžádalo desetitisíce mrtvých. Ve vší té zkáze se však objevilo i několik zázračných příběhů. Třeba o kočce, která přežila pod troskami téměř 130 hodin.

Rozsáhlé zemětřesení na území Turecka a Sýrie si vyžádalo přes 50 000 obětí a čísla nejspíš budou ještě narůstat. Záchranáři, kteří přijeli na místo, se snažili, jak mohli, aby z trosek zachránili co nejvíce lidí. V jedné velké skupině hasičů se do záchrany životů zapojil i 33letý Ali Cakas, jenž ještě netušil, že si domů odveze živou „památku“.

Přežila pod troskami deset dní

Po deseti dnech od zemětřesení už byla jen malá naděje, že se ještě podaří vyprostit někoho živého. Přesto všichni záchranáři i nadále prohledávali trosky a odklízeli škody po rozsáhlém zemětřesení. Jedním z nich byl i turecký hasič Ali Cakas, který pomáhal ve městě Nurdagi v provincii Gaziantep ve východním Turecku. K jeho velkému překvapení se mu zpod trosek podařilo vytáhnout kočku.

Ta byla celá špinavá a vyhladovělá, ale přežila. Nikdo se však ke kočce nehlásil, a tak zatím zůstala spolu s hasiči. Po dalších dvou dnech bylo jasné, že její majitel zemětřesení nepřežil. Hasiči kočku nakrmili a postarali se o ni. Pojmenovali ji Enkaz, což v turečtině znamená suť. Pokaždé, když měli přestávku, Enkaz se kolem nich motala. A nejvíc si oblíbila právě Aliho.

Bylo mu kočky líto, a tak si ji nechal

Z trosek se jim podařilo zachránit také tři živé andulky v kleci a jednu další kočku. Ta však měla štěstí, protože její majitel přežil, a tak mu ji hasiči předali. Bylo jasné, že Enkaz už se svého páníčka nedočká, a Alimu jí bylo líto. Zvykli si na sebe. Enkaz mu ráda skákala na rameno a dávala mu najevo svoji přízeň. Když hasiči dokončili všechny práce, byl čas odjet. Ali se rozhodl, že si Enkaz vezme k sobě domů.

„Kočka je teď u mě doma. Spíme spolu. Moje rodina ji bere jako člena rodiny. Společně toto trauma zvládneme,“ řekl hasič v rozhovoru pro jednu místní tiskovou agenturu. Také jí založil účet na sociálních sítích, kde má zachráněná kočka už přes dvacet tisíc fanoušků z celého světa. Přestože o život přišly desetitisíce lidí, jakýkoliv nalezený člověk, ale i zvíře byli alespoň malým světlem, které zmírňovalo celou tragédii.

Malá naděje ve zkáze, kterou si museli projít

Enkaz byla jednou z posledních živých, které se podařilo ještě zachránit. Ali, jenž svou zemi reprezentuje i v závodění na horských kolech, si kromě kočky odvezl i traumatické zážitky. Enkaz je tak pro něj trvalou vzpomínkou na hrůzu, kterou všude viděl. Zároveň však představuje i naději, že i v tom nejhorším se může objevit něco dobrého, a tak by se nikdo nikdy neměl vzdávat.

Zdroj: Fakt

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*