Nakládaná červená řepa jako vitamínová bomba na zimu

Červená řepa patří mezi ty nejzdravější druhy zeleniny. Je plná vitamínů, minerálů a také je účinným antioxidantem. Použít ji tak můžete s klidem i při detoxikaci organismu. Abyste měli tuto zázračnou zeleninu neustále při ruce, zkuste si připravit zásoby červené řepy na zimu společně s námi. Inspirujte se tímto receptem.

Recept na nakládanou červenou řepu

Než se pustíte do práce, připravte si následující ingredience:

– 1 kilogram červené řepy

– 6 hřebíčků

– 6 bobulí jalovce

– 6 kuliček černého pepře

– 1 litr vody

– 1 a ½ lžíce soli

– 2 lžíce cukru

– 3 lžíce octa (9 %)

– 2 bobkové listy

 

Jak připravit nakládanou červenou řepu?

Červenou řepu nejprve vložte do velkého hrnce, zalijte vodou a vařte na středním plamenu do změknutí po dobu 40 minut. Do vody také přidejte asi lžíci octa, aby měla řepa krásnou rudou barvu. Po uvaření řepu vyjměte opatrně z vroucí vody do větší mísy a nechte vychladnout. Poté zeleninu důkladně oloupejte.

Vhodné je si vzít na loupání ochranné rukavice, abyste si nezabarvili ruce. V další fázi červenou řepu pokrájejte buď na širší plátky, nebo na kostičky. Tvar je zcela na vás. K ruce si následně vezměte tři půllitrové sterilizované sklenice s kompatibilními víčky a do každé nádoby vhoďte 2 kuličky černého pepře, 2 hřebíčky a 2 jalovce. Posléze do sklenic navrstvěte loupanou řepu.

Příprava marinády na červenou řepu a zavařování

Marinádu si připravíte tak, že v hrnci přivedete k varu vodu, vložíte do ní bobkové listy, cukr, sůl a na závěr po varu i ocet. Horkou marinádu posléze nalévejte naběračkou až po okraj do sklenic s červenou řepou. Nádoby dobře uzavřete víčky a dejte je do velkého zavařovacího hrnce s trochou vody (sklenice by měly být ponořené zhruba z 3/4).

Řepu zavařujte asi sedm až osm minut na středním plamenu. Pokud máte sklenice litrové, prodlužte dobu zavařování na deset až dvanáct minut. Po uplynutí sterilizace vyjměte nádoby z hrnce, otočte je dnem vzhůru a nechte zcela vychladnout. Řepu uchovávejte na temném a chladném místě. Ideálně ve špajzu, nebo ve sklepě.

Jak jiným způsobem konzumovat červenou řepu?

Skvělá a zdravá je červená řepa i syrová například se solí a olivovým olejem. Detoxikační salátek si připravíte z dvou středně velkých řep, trochy hrubé mořské soli a extra panenského olivového oleje. Řepu důkladně oloupejte, pokrájejte na tenké plátky, či půlkolečka a naložte do marinády ze soli a oleje z oliv. Nechte alespoň den marinovat v lednici a poté salát konzumujte buď samotný, nebo bude skvělý i k nejrůznějším masovým, či bramborovým pokrmům.

Možné je řepu také nastrouhat a připravit ji obdobným způsobem. Výborná bude i pečená s čerstvým kozím sýrem, nebo s dýní hokaido. Udělejte něco pro své zdraví a připravte si lahodnou a pro tělo prospěšnou řepu. Nechte si chutnat!

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]