Brambory jsou velmi oblíbenou přílohou k mnoha pokrmům. Je to hlavně díky tomu, že je možné je připravit na spoustu různých způsobů, a můžeme si je tak vychutnat v různých podobách.
Problém ale nastává v případě, že naše brambory začnou klíčit. Dlouhá léta se totiž tvrdilo, že brambory, které klíčí, jsou nebezpečné, a tím i pro lidskou konzumaci nevhodné. Avšak to není tak úplně pravdivé tvrzení. Pokud u brambor narazíte na výhonky, nemusíte je hned vyhazovat. Jestliže jsou brambory dostatečně pevné, je stále možné je po oloupání konzumovat.
Jejich příprava je náročnější, přesto jsou chutné
Pokud na takovou bramboru narazíme, doporučuje se jí rozkrojit a kořen z brambory odstranit celý, nejen část, kterou vidíme na slupce. Je to mnohem bezpečnější. Brambory, které klíčí, totiž obsahují toxin, jenž může způsobit bolesti hlavy, ale i zažívací potíže. Naklíčené brambory ale nemusíme hned vyhazovat. Dají se použít k jiným účelům. Mohou nám posloužit k výrobě domácího čisticího prostředku, odstraňovače skvrn nebo bělidla.
Brambory totiž obsahují škrob, který má jedinečné bělicí a odmašťovací vlastnosti. Naklíčené brambory jednoduše vezmeme, uvaříme a vodu, která po nich zůstane, si uschováme. Následně ji stačí přelít do rozprašovače a máme ideálního pomocníka pro domácí úklid. Pokud ale chceme zabránit tomu, aby brambory naklíčily, a mohli jsme je tak bez problémů konzumovat, je zapotřebí dodržovat pár zásad při jejich skladování.
Správnou péčí zajistíme jejich delší životnost
Brambory vždy uchováváme na suchém místě, kde je nedostatek světla. Ideálním pomocníkem pro tyto účely je například podkroví. Často se uchylujeme k tomu, že brambory skladujeme ve sklepě našeho domu. O stinné místo se sice jedná, mohlo by se zdát, že je pro brambory a jejich životnost vhodné, opak je ale pravdou. Sklep je totiž místem s vysokou vlhkostí, a tím naše brambory v klíčení podporuje.
Aby brambory zůstaly co nejdéle nenaklíčené, je dobré k nim umístit jablko. Tento malý trik dokáže jejich klíčení oddálit. Pokud chceme brambory pěstovat, je vhodné pro ně zvolit místo, kde je dostatek slunce, ale nikoliv horko. Půda by měla být vlhká, bohatá na humus a mít neutrální pH. Brambor existuje několik odrůd, je proto dobré zvolit ten, který odpovídá našim půdním podmínkám a zároveň nám nejvíce chutná.
Brambory jsou velmi chutnou potravinou, která je bohatá na sacharidy, vlákninu, hořčík a draslík. Obsahuje také prvky, jež brání náš organismus před předčasným stárnutím buněk. Jedná se o výborného pomocníka v cestě za štíhlou postavou. Brambory jsou plné vody a mají močopudné vlastnosti. Jsou velmi všestrannou potravinou, protože si je můžeme připravovat v zimě i v létě a hodí se téměř ke každému pokrmu.
Zdroj: Healthline