Zjistěte, jak prát vaše ručníky účinně a šetrně, abyste dosáhli kýžené čistoty, ale zároveň zachovali jejich měkkost a nadýchanost.
Možná to znáte – koupíte si nový ručník a dřív, než si dosyta vychutnáte jeho nadýchanost a hebkost, stane se z něj tvrdý a hrubý „kus hadru“. Na vině nicméně není vždy jen nízká pořizovací cena, která odpovídá méně kvalitnímu použitému materiálu, ale také způsob jejich praní a sušení. Dodržování základních zásad správného praní totiž životnost ručníků včetně jejich hebkosti a jemnosti prodlužuje. Osvojte si těchto několik tipů a vaše ručníky budou dlouho měkké a nadýchané.
Dbejte na praní a sušení při optimální teplotě
Nejoblíbenější ručníky jsou ty bavlněné. Takové ručníky jsou savé, měkké a vcelku snadno se udržují. Ovšem vždy musíte dbát na určitá pravidla, jinak můžete materiál nenávratně poničit. Ručníky byste kupříkladu neměli žehlit – žehlením totiž jejich vlákna slepíte a snižujete jejich savost. Používáte-li chemické změkčovače vody, zkuste při praní ručníků použít některou z jejich přírodních alternativ. Efekt bude stejný a zároveň ochráníte jemná vlákna.
Ručníkům nesvědčí ani příliš vysoká teplota. Většina z nich lze prát bezpečně pouze na 40 °C. Na běžně používaných 60 °C pak můžete zpravidla prát jen ty bílé. Nicméně je dobré si uvědomit, že vzhledem k účinným pracím prostředkům není nutné k vybělení ručníků používat ani vysokou teplotu.
To samé platí pro jejich sušení. Ideální je, pokud je necháte uschnout volně. Nemáte-li k tomu dostatek prostoru či času, sušte je v sušičce při nízkých teplotách a nízkých otáčkách.
Důležitý je zejména výběr správných pracích prostředků
Možná jste se již setkali s tím, že na ručníku (či jiném kusu textilie) byly zbytky pracího prášku. Takováto nevymytá rezidua pracích prostředků mohou způsobit zdrsnění jednotlivých vláken vašich ručníků. Pokud chcete zachovat jejich měkkost, dbejte na to, abyste vždy použili pouze nezbytné množství tohoto pracího prostředku, a tím zajistili jeho zaručené vymytí.
Jste-li nakloněni alternativním postupům, můžete k praní ručníků přizvat jedlou sodu. Obyčejná jedlá soda vám pomůže nejen odstranit špínu usazenou hluboko ve vláknech, ale také odstraní nepříjemný zápach a ručníky celkově vybělí. K pracímu prostředku jednoduše přidejte 100 gramů jedlé sody a ručníky vyperte ve standardním pracím cyklu.
Jinou možností je přidání čpavku, citronu a octa. Ručníky vyperte pouze ve studené vodě, následně je na 10 minut vložte do umyvadla s octem a poté je vyperte standardně v pračce s tím, že místo pracího prostředku použijete 2 polévkové lžíce čpavku a šťávu z jednoho citronu. Čpavek zabraňuje poškození vláken, které je způsobeno běžnými pracími prostředky, a ocet s citronem navrací ručníkům původní měkkost.
Pračku byste měli plnit do poloviny
Pro optimální výsledky praní a také pro zajištění zachování kýžených vlastností ručníků byste neměli vaši pračku přetěžovat. Buben proto plňte jen do poloviny. Jen tak zajistíte dostatek prostoru potřebného pro zachování měkkosti tkaniny.
Chcete-li zabránit vzniku žmolků nebo zachovat přirozený lesk (bambusových) ručníků, do pračky vložte i tenisový míček. Pohyb míčku v bubnu pračky bude mít za následek změkčení vláken.
Žijete-li ve městě či na vesnici, kde máte tvrdou vodu, používejte ke klasickým chemickým změkčovačům jejich přírodní alternativy. Chemické změkčovače tkanin totiž obsahují silikon, který slepí vlákna a snižuje savost ručníků. Abyste tomuto jevu zabránili, přidejte k nim ocet či citronovou šťávu. Jak je uvedeno výše, kyselost octa a citronu pomáhá změkčit textilní vlákna.
Zdroj: Goodhousekeeping