Naučte se správně pečovat o pračku a ona se vám odmění dokonale svěžím prádlem a dlouhou životností. Stačí dodržovat několik základních pravidel

Fotografie: Depositphotos

Ušetřete za práci instalatéra a chovejte se ke své pračce jako k nejlepšímu příteli. Pečujte o ni, aby vám prádlo vracela dokonale čisté co nejdéle.

Hlavním úkolem pračky je obnovit svěžest a čistotu oblečení. Zpravidla se domníváme, že vložením oděvů do bubnu spotřebiče náš úkol končí, ale to je omyl. Aby nám zařízení vracelo zářivě čisté a barevné oblečení, je třeba přiložit ruku k dílu, a sice musíme se o naši pračku starat. Nejen, aby dobře prala, ale aby nám hlavně dlouho vydržela. Pokud budete dodržovat několik následujících pravidel, bude váš spotřebič v perfektním stavu a plně funkční.

Péče o buben a filtr

Po vytažení prádla z pračky si myslíme, že střed spotřebiče, buben, je dokonale čistý. Proč by také ne, vždyť v něm poslední dvě hodiny protékala voda s pracím prostředkem. Ovšem není tomu tak. V zákoutích je špína. Proto stojí za to občas spotřebič zapnout naprázdno, respektive bez oblečení, na 60 stupňů a překvapivě vložit dvě tablety do myčky na nádobí. Osvěží interiér a zbaví jej špíny a choroboplodných zárodků.

Fotografie: Freeimages

Jak často čistíte filtr? Servisní technici po svých zkušenostech v různých domácnostech poukazují na to, že údržba filtru je velice vzácná. Přitom je v pračce nesmírně důležitý, právě tam končí všechny drobné zapomenuté předměty z kapes, mince, kapesníky a další. V nevyčištěném filtru se může tvořit plíseň, což je semeniště patogenů. Proto na něj nezapomínejte a pravidelně jej čistěte.

Nepříjemný zápach z pračky

Otevřete dvířka a praští vás přes nos nepříjemný zápach? Stejně tak vaše oblečení nevoní příliš svěže? K tomuto problému nejčastěji dochází, když v bubnu necháte po delší dobu mokré prádlo. Pamatujte, i když nemáte čas oděv ihned vyndat a pověsit, nechte alespoň otevřená dvířka. Stejně tak, pokud pračku zrovna nepoužíváte. Vlhkost zachycená uvnitř způsobuje nepříjemný zápach, proto ji vždy nechce větrat.

Fotografie: Unsplash

Vysunutý nechte i zásobník na prací prášek a aviváž. I těmto místům je třeba věnovat pozornost, jedná se o prostory, kde se nejvíce shromažďují nečistoty a usazeniny.

Zbytky pracího prášku a aviváže navíc mohou ztvrdnout a čím déle budete odkládat čistění zásuvky, tím obtížněji se budete špíny zbavovat. Ta pak může ulpívat na oblečení a docílíte toho, že se prádlo nikdy dostatečně nevypere. Vezměte starý zubní kartáček a pusťte se do práce. Snadno se dostanete do všech koutů. Stejně tak věnujte pozornost i gumovému těsnění, je ideálním útočištěm pro růst bakterií a plísní.

Co do pračky nepatří

V podstatě nic, co má háčky, velké zipy a přezky. Zapomeňte na praní podprsenek, bot nebo bund či korzetů. Spodní prádlo bez kostic samozřejmě nevadí, ale všemu ostatnímu, co by se mohlo v bubnu pračky zaháknout, vynechte.

Fotografie: Unsplash

Pokud jsou ozdoby na vašem oblečení odnímatelné, sundejte je a prádlo vložte do spotřebiče. Ujistěte se, že na oděvu nezůstalo nic, co by mohlo pračku poškodit. Filtr je v pračce sice skvělá věc, ale nezatěžujme jej více než je nutné. Pokud nelze jinak, vyperte prádlo raději v ruce.

Zdroj: Goodhousekeeping

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]