Osvědčené cesty k odstranění hlubokých skvrn na oblečení. Fungují na jakoukoliv látku

Fotografie: Pixabay

Skvrny na oblečení nejčastěji řeší mladé maminky s malými dětmi. Někdy se uplívající nečistoty zdají být téměř neodstranitelné, proto ženy standardně přistupují ke koupi speciálních čistících přípravků. Ty jsou ale leckdy předražené a mohou zatěžovat rodinný rozpočet. Existují i levnější a stejně účinné metody, které maminkám usnadní život. Pojďme si o nich říct více.

Jak levně a efektivně odstranit skvrny z oblečení?

Řada přírodních metod k odstraňování skvrn z oděvů byla populární už přes stovkami let. Naše babičky a prababičky byly totiž praktické a zkušené ženy.

Inspirujte se:

  • Roztok s jedlou sodou: vytvoříte jej z jedné lžíce sody bikarbony a asi 300 až 400 ml vody. Do tekutiny následně namočte kus prádla, kde ulpívá skvrna, trochu promněte mezi rukama a nechte odmočit asi půl hodiny. Nakonec oblečení vyperte v pračce. Bude krásně čisté.
Fotografie: Getty Images
  • Kukuřičný škrob na mastné skvrny: nečistoty od tuku mohou snadno vznikat například při vaření. Na oblečení potřísněné mastnotou nasypte kukuřičný škrob, nechte působit přes noc, ráno pak opláchněte v teplé vodě a vyperte.
Fotografie: Depositphotos
  • Minerálka a tekuté mýdlo: tato směs dobře funguje na skvrny od potu. Mýdlo a minerální vodu smíchejte v poměru 1:2. Roztok posléze naneste na nečistotu a nechte hodinu působit. Prádlo nakonec propláchněte ve studené vodě a je to.
Fotografie: Pixabay
  • Vinný ocet proti skvrnám i zápachu: trochu vinného octa můžete přidat i do nádržky pračky před pracím cyklem. Prádlo bude krásně voňavé a čisté.

Fotografie: Pixabay
  • Aspirin na velmi odolné skvrny: lámete si hlavu se zapuštěnými odolnými skvrnami? V tomto ohledu skvěle pomůže obyčejná tableta aspirinu. 5 ks tablet rozmělněte, vsypte do bubnu pračky, kde budete prát znečistěné prádlo a pak spusťte prací cyklus na vyšší stupeň. Výsledek vás mile překvapí.
Fotografie: Shutterstock

Další triky, které odstraní skvrny z oděvů

Vyzkoušet můžete na uplívající skvrny i obyčejnou citronovou šťávu, která krásně voní, dezinfikuje a bělí, díky kyselinám. Buď můžete oblečení namočit přes praním do vody s citronovou šťávou, nebo je možné ji vlít rovnou do pračky.

Skvěle zapůsobí na skvrny na bílém oblečení i peroxid vodíku, který standardně naleznete v téměř každé lékárničce. Použít lze tříprocentní produkt a pouze na světlé a pevné tkaniny. Peroxid můžete aplikovat přímo na skvrnu, nebo přidat do teplé vody a nechat oděv před praním odmočit.

Fotografie: Pixabay