Zapomeňte na kupované bujonové kostky. Vyrobte si doma vlastní verzi bez éček

domácí bujon

Při vaření mnoha receptů lidé potřebují bujon. Dává se nejčastěji do omáček a polévek, ale kupovaný z obchodu není zdravý. Pokud vám vadí chemie, udělejte si domácí.

V dnešní době si lidé mohou koupit náhražku téměř všeho. Mnoho jídel chutná velmi dobře a přitom když se člověk podívá na složení, najde v něm velké množství dochucovadel a také nezdravých složek, které lidskému zdraví zrovna neprospívají. Když se podíváte například na bujon, najdete v něm hodně chemie. Pokud byste si tedy chtěli udělat trochu zdravější verzi, zkuste si udělat bujon domácí, který vám bude i více chutnat.

Lidé začínají být pohodlnější

Tím, jak jde doba rychle dopředu a bylo vymyšleno mnoho inovací, tak společnost začala být trochu více pohodlná a úplně zapomněla na to, že mnoho potravin si mohou lidé sami vyrobit. V momentě, kdy se tedy lidé začnou zajímat více o to, co vlastně jí, mohou být hodně zděšení. Složení některých potravin je totiž plné chemie a ve společnosti se proto objevují různá chronická onemocnění. Jednou takovou potravinou je i kupovaný bujon. Pokud si ale uděláte vlastní domácí, určitě si na něm i více pochutnáte.

Suroviny potřebné na výrobu bujonu

Jakmile si budete připravovat ingredience na domácí bujon, nachystejte si tyto suroviny:

  • 1 ks brambor
  • 1 / 2 hrnku čerstvého hrášku
  • 1 ks rajče
  • 1 ks mrkev
  • 1 ks cuketa
  • 1 ks stonek celeru
  • 3 polévkové lžíce nasekané petrželky
  • 1 / 2 cibule
  • 110 g soli
  • 1 polévková lžíce olivového oleje

Výroba domácího bujonu není složitá

Až se pustíte do přípravy domácího bujonu, tak rychle zjistíte, že se nejedná o nic složitého. Jednoduše začněte tím, že si oloupejte a nakrájejte na malé kostičky veškerou zeleninu, která to potřebuje. Poté si vezměte velikou pánev nebo hrnec a všechnu zeleninu dejte do této nádoby. Až bude zelenina v hrnci / pánvi, přidejte 1 lžíci olivového oleje a začněte vše vařit na mírném ohni.

Uvařte si zeleninovou směs

Zeleninovou směs byste měli vařit asi 10 minut a nezapomeňte ji občas také promíchat. Po 10 minutách přidejte také sůl a vařte směs dalších 15 minut. Až se odpaří veškerá voda ze zeleniny, vypněte sporák a všechnu zeleninu přesuňte z hrnce / pánve do mixéru. V mixéru by měla být tato směs do chvíle, dokud se úplně všechno nerozmixuje.

Z mixéru dejte směs zpět do hrnce / pánve

V mixéru by se měla směs důkladně rozmixovat a mělo by vzniknout velmi hladké těsto. Až tomu tak bude, dejte směs zpět do hrnce / pánve a vše povařte ještě 5 minut. Je důležité, aby se vám podařilo směs vysušit, ale také u toho musíte hlídat, abyste zeleninovou směs nespálili. Po 5 minutách je potřeba dát směs na pečící papír, který se nachází na rovném povrchu. Poté směs rozprostřete na maximální výšku 1 cm a tvar obdélníku. Vše dejte na noc do mrazáku.

jídlo v mrazáku
Fotografie: Unsplash

Dokončete domácí bujony

Po 12 hodinách v mrazáku můžete směs vyndat a rovnou se pustit do jejího krájení. Ze směsi si nakrájejte kostičky a poté si je dejte do vhodné nádoby, kterou lze uchovávat v mrazáku. Po nakrájení máte hotovo a můžete si bujon vzít z mrazáku vždy, když jej budete potřebovat. Až vám začne docházet, jednoduše si vyrobte další a vyhnete se tak alespoň některým potravinám, které obsahují hodně

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*