Pokud u moře zahlédnete tyto vlny, ihned spěchejte z vody. Odborníci důrazně varují před tímto rizikem

moře vysoké vlny
Fotografie: Freepik

Možná jste o tomto mořském jevu ještě nikdy neslyšeli. Pro plavce i lodě představuje velké nebezpečí a rozhodně byste měli vědět, jak tento jev poznat a bránit se mu.

Moře je krásné, ale někdy může být opravdu zrádné. Každý ví, že pokud nepanuje příznivé počasí a vlny jsou vysoké, rozhodně se nevyplatí riskovat a koupání je lepší odložit, až se moře trochu uklidní. Existuje však další nebezpečí, které se může objevit na relativně klidné mořské hladině. Jak uvádí web ScienceAlert, na čtvercové vlny je krásný pohled, ale představují také extrémní nebezpečí pro lodě i plavce. Podívejte se, jak vznikají a jak je poznat?

Vzácný, ale velmi nebezpečný jev

Čtvercové vlny jsou poměrně vzácným jevem, na některých místech se však vyskytují častěji než jinde. Na jejich vznik nemá vliv to, co se děje pod hladinou, ale povětrnostní podmínky, které panují nad hladinou. Je to tedy tlak vzduchu, a především vítr – za určitých podmínek dají vzniknout tomuto fenoménu, jenž se pak na mořské hladině projeví jako určitá šachovnice.

Vlny v tuto chvíli nepostupují k pobřeží za sebou jako obvykle, ale naopak jdou proti sobě. Na hladině se tak vytváří čtverce s klidnou vodou, které ohraničují proti sobě jdoucí vlny. Ocitnout se uprostřed takového čtverce není bezpečné ani pro plavce, ani pro lodě. Podle Wikipedie může být tento jev i příčinou převrácení lodě a k velkému procentu lodních nehod dochází právě vlivem křižných vln, na nichž je obtížnější plavidlo navigovat.

Na tuto večeři v oblíbené dovolenkové destinaci už nezapomenou. Po obdržení účtenky málem propadli panice

Nepanikařte, moře se uklidní během několika minut

Čtvercové vlny se mohou objevit v podstatě kdykoliv a kdekoliv. Častěji se tak děje v mělkém moři. Tímto fenoménem je pověstný třeba západní cíp francouzského ostrova Rhé, poměrně často se objevuje také na plážích v Tel Avivu. Pokud byste se někdy dostali mezi čtvercové vlny, hlavně nepanikařte, ale snažte se co nejrychleji dostat ke břehu.

Myslete také na to, že tento jev nemívá dlouhého trvání a do několika minut se vlny opět navrátí do svého typického proudění. Při pobytu u moře je dobré sledovat počasí a neignorovat varování místních plavčíků a pobřežní stráže. Na SvětěKreativity jsme psali také o jiném nebezpečí, které může být rizikem pro plavce. V oblíbeném letovisku se u pláže objevil žralok.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*