Něco vás kouslo a vy nevíte, co to je? Tohle je 8 nejčastějších kousnutí a návod, jak je mrknutím oka rozpoznat

Fotografie: Depositphotos

V létě jsme obzvláště náchylní ke kousnutí hmyzem a je dobré vědět, co nás bodlo. Ne vždy to ale dokážeme rozpoznat.

Co mě to bodlo? Obvykle se ukáže, že viníkem je komár, moucha černá, vosa, včela nebo klíště. Blízká setkání s mnoha druhy hmyzu po sobě zanechávají nepříjemné suvenýry. Ty jsou více či méně obtěžující. Obvykle dochází k zarudnutí a svědění, někdy k alergickým reakcím, ale také k riziku onemocnění. Jak poznáte stopy po kousnutí hmyzem? Více prozradila lékařka Cameron White.

Co mě kouše? Jedna otázka, mnoho odpovědí

Co mě kouše? Tuto otázku si klademe velmi často, zejména na konci jara a v létě, v různých každodenních situacích. Nemusíte ani vycházet z domu, abyste se s hmyzem setkali zblízka (i když výlet do přírody, zejména večer do lesa, na louku nebo k vodě, rozhodně zvyšuje pravděpodobnost, že se tak stane). Mnoho hmyzu zanechá nepříjemnou připomínku v podobě bolestivé nebo svědivé boule či bulky, erytému a otoku. To ale není všechno. Vyskytují se alergické reakce od mírných až po život ohrožující.

Jak poznám, co mě kouslo?

Kousnutí nebo bodnutí hmyzem obvykle zanechá nepříjemnou vzpomínku. Některé stopy pouze svědí, jiné bolí. Ke zmírnění nepříjemných pocitů se používají různé metody. Žádná z nich však není tak univerzální, aby fungovala vždy. Komáří kousnutí vyžaduje jiný zásah, vosí bodnutí jiný. Proto je užitečné znát odpověď na otázku „co mě kouše“ a umět rozpoznat stopy po kousnutí. To vám umožní vhodně a optimálně reagovat.

Komáří bodnutí

Komár při útoku vstříkne do kůže spolu se slinami anestetickou látku. Protože je jeho sací aparát velmi tenký, obvykle si toho nevšimnete. Místo komářího kousnutí je svědivé, s charakteristickým puchýřem, otokem a erytémem. Někdy je uprostřed viditelná i červená tečka, stopa po komářím kousnutí. Léze na kůži trvají poměrně krátce. Pokud nejsou poškrábané, zmizí i do 24 hodin. Komáří kousnutí je pro alergiky nepříjemnější. Značka je pak kulatá a vypouklá a rychle se zvětšuje. Může se také objevit vyrážka.

Fotografie: Freepik

Mravenčí kousnutí

Při ohrožení mravenec kousne a prořízne kůži. Protože je to doprovázeno vlitím jedu obsahujícího vysokou koncentraci kyseliny mravenčí do rány, dochází k místnímu podráždění. Obvykle se jedná o červenou kopřivku, která je doprovázena bolestí a svěděním. Kyselina mravenčí i další látky obsažené v mravenčím jedu mohou při blízkém setkání s mravenci vyvolat alergické reakce.

Kousnutí klíštětem

Klíšťata se zakousnou do kůže a nějakou dobu tam zůstanou. Odpadnou, až když se nasytí krví. Protože je to nejen nepříjemné, ale i nebezpečné, je třeba kousnutí klíštětem co nejrychleji odstranit. Oblast po kousnutí klíštětem může být zánětlivá nebo alergická. Kůže může svědit nebo být zarudlá. Nebolí to. Po nějaké době se může objevit velký, zřetelný erythema migrans, který vypadá jako štít: uprostřed má červenou stopu po kousnutí klíštětem, kolem ní se objeví světlý kruh a za ním červený lem.

Včelí žihadlo

Včely útočí pouze tehdy, když jsou vyprovokovány. To znamená bolestivý okamžik spojený se zasunutím žihadla. Protože zůstává v kůži, musí se odstranit nehtem nebo ostřím nože. To je třeba provést opatrně, protože na jeho konci je jedový váček. Žihadlo po včelím bodnutí bolí a v místě bodnutí se obvykle objeví otok, zarudnutí a puchýř. Léze po několika dnech zmizí. Alergologové jsou v trochu jiné situaci, protože příznakem alergie na včelí jed je anafylaktický šok, který je někdy smrtelný.

Fotografie: Pexels

Vosí žihadlo

Vosa po bodnutí neztrácí žihadlo, a proto může útočit opakovaně. Protože je od přírody agresivní, někdy tak činí nevyprovokovaně. Nejenže jeho žihadlo velmi bolí, ale v okolí místa, kam bylo žihadlo vloženo, se objevuje otok a zarudnutí a bolestivé ztluštění. Může se také objevit alergická reakce.

Bleší kousnutí

Blechy se mohou se objevit v domácnosti bez ohledu na to, zda máte domácí zvířata. Kousají na několika místech najednou. Poznáte je snadno podle zarudlých výčnělků, kousnutí velmi svědí. Ránu je třeba omýt čpavkem, vykoupat a vyprat oblečení.

Poštípání od štěnic

Štěnice se zákeřně usídlují v našich domovech a koušou v noci, jelikož jsou světloplaché. Pokud se na odkryté části těla objeví 3-4 výrazné stopy po kousnutí v řadě nebo trojúhelníku, zavolejte odborníky na hubení štěnic.

Fotografie: Freepik

Kousnutí pavoukem

Kousnutí pavoukem závisí na jeho typu. Některá kousnutí velmi bolí, zatímco jiná ani nesvědí. Dvě stopy na kůži naznačují, že šlo o pavouka. Pokud nedojde k žádné reakci, kousnutí nebylo nebezpečné a zmizí po 5-10 dnech. V případě zarudnutí, otoku a bolesti se obraťte na lékaře.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*