Nejenom maminka, ale už i babička. Jak se může změnit život mnoha rodin?

Co se stane, když se z matky stane babička? Mnohdy to může narušit i vztahy v rodině. Jak se v takové situaci zachovat? Podívejte se. Je totiž jasné, že to pro žádnou ženu nemusí být jednoduchá situace. Jsou celý život maminkami a najednou nastane chvíle, kdy už jsou také babičky. Na mnoho žen může dokonce dopadnout deprese a říkají si, že už jsou staré. Ve většině případů tomu ale tak není a většina z nich se na vnouče těší. Nejsou to ale jenom radosti. Vstup do světa babiček může mí i svá negativa.

Stále je to matka

Když se narodí malé miminko, znamená to jasný posun v hierarchii žen v rodině. Miminko je dítětem, jeho rodič je maminkou a původní maminka své dcery se stává babičkou. To ale neznamená, že by se nemělo myslet ani na původní vztahy. Tedy to, že babička je zároveň i matka a že rodička je stále její dcera. Tím chceme říci, že i v dospělém životě tu mohou být rodiče od toho, aby svým dětem poradili. A je jedno, zda jim je 10, nebo 30. To je třeba brát v úvahu.

Babičky nejsou služky

Když se žena stane babičkou, je to pro mnoho jejích dcer signál, že se stávají tím, kdo vždy pomůže. Kdo se postará o dítě když je třeba, kdo dojde na nákup, kdo uvaří, nebo kdo doma uklidí. Tak to ale není. Stále se jedná o ženy, které mohou mít své koníčky, své zájmy a svůj život. Ano, rády pomohou se starostí o svého vnuka nebo vnučku, ale zároveň to nejsou služky. Ve chvíli, kdy jsou doslova zneužívány to může výrazně narušit veškeré dobré vztahy v rodině. Berete babičky jako někoho, kdo může, nikoliv musí pomoci.

Jejich rady nejsou vždy potřebné

Nastat může také opačný extrém. Babičky se snaží stále v něčem pomáhat, což přeroste až ve stav, kdy dělají vše podle sebe. Mladým rodičům radí doslova ve všem a jejich domácnost zařizují spíše podle svého. Nejčastěji argumentují tím, že ony jsou matky, které dobře vychovaly několik dětí a právě ony nejvíce vědí, jak mají dalšího potomka v rodině vychovat. Je jim však nutné připomenout, že jim také ve výchově nikdy nepomáhal a zvládly to. Občasná rada nemusí být na škodu, ale snaha převzít nadvládu nad domácností je špatná.

Problémy se zdravím a vzdáleností

Mnoho lidí si také neuvědomuje to, že když je žena babičkou, už dosáhla určitého věku. Doba, kdy měli lidé dítě do dvaceti let a babičkám bylo kolem 40 je dávno pryč. Dnes mají lidé děti později, což se podepisuje i na pokročilejším věku babiček. I to je třeba respektovat. Zdraví člověka má své limity a co se dalo zvládnout dříve, to se nedá zvládnout nyní. Problémem může být třeba i pohyb, stejně jako cesta tam, kam mají přijet. Starším lidem může dělat problémy cestovat, což je tím důvodem, proč nemohou přijet vždy oni. Berte to na vědomí. Nezatěžujte své rodiče a prarodiče vašeho potomka a pokud je to jenom možné, jezděte za nimi vy. Berte na vědomí, že pro staršího člověka může být problémem i cesta trvající několik desítek minut. A co teprve, když mají trávit ve veřejné dopravě hodiny.

Udržujte stále dobré vztahy

Jak zajistit, aby byl vztah váš potomek – vy – babička pokud možno fungující? Je třeba vzájemného respektu. Vaše maminka a babička vašeho potomka by měla pochopit, že jste to vy kdo je rodič a že chcete vychovávat své dítě přesně podle sebe. Vy zase pochopte, že vaše maminka by chtěla být s vaším vnoučkem, jelikož jí může přinášet radost ze života. Také pochopte, že může žít sama, což nemusí být pro starého člověka ideální. Dávejte jí svého potomka když bude chtít, jezděte za ní na návštěvu a dělejte řadu věcí společně.

Často je vhodné nepoužívat logiku, ale spíše emoce. Každý by měl vycítit, co je pro udržení dobrých rodinných vztahů důležité a na co by se měl klást velký důraz. jedině tak docílíte toho, že jakmile se vaše maminka stane také babičkou, bude vše klapat tak, jako doposud. I když víme, že to nemusí být vždy tak lehké, jak to může vypadat.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]