Barva banánů a jejich vliv na zdraví: Zelené, žluté, hnědé

Fotografie: BrokenSphere / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Ačkoliv si u nás banány nevypěstujete, našly si pevné místo v českých domácnostech. Je to oblíbené ovoce, které si občas dá většina lidí. S konzumací banánů však mohou být spojena i některá rizika.

Banány jsou základem mnoha jídelníčků po celém světě, od tropických oblastí, kde rostou, až po daleké části světa, kam jsou dováženy. V obchodě pak můžete narazit na různě zralé banány, které odlišuje jejich barva. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a jaká mohou existovat rizika pro konzumenty? Také je dobré vědět, že banán patří k nejsladšímu ovoci. V případě, že držíte dietu nebo si hlídáte krevní cukr, byste měli s konzumací banánů šetřit, nebo je úplně vynechat.

Zelené banány

Když je banán zelený, je nezralý a ještě není připraven k jídlu. Zelené banány obsahují vysoké množství rezistentního škrobu, což je typ sacharidu, který naše tělo nemůže snadno strávit. Kvůli tomu chutnají méně sladce a více škrobově. Mohou být také tuhé a těžko se loupou. Jejich výhodou je nízký glykemický index. Pokud tedy držíte dietu, ale banány si nechcete odpustit, sáhněte po těch zelenějších.

Žluté banány

Jak banány dozrávají, žloutnou. To je doba, kdy je pro většinu lidí banán nejchutnější. Rezistentní škrob v ovoci se zráním začne rozkládat na jednodušší cukry, díky čemuž je banán sladký a krémový. Hladiny antioxidantů se s dozráváním banánů také zvyšují, což podporuje jejich zdravotní přínosy. Lidé, kteří si hlídají hladinu cukru v krvi, by se však žlutým banánům měli vyhýbat.

Hnědé banány

Když banány zhnědnou, nebo dokonce zčernají, jsou příliš zralé. Mnoho lidí tmavé banány vůbec nejí a považuje je už za zkažené. Tmavé banány velmi změknou a chuťově jsou ještě o poznání sladší než ty žluté. Pokud však nejeví známky hniloby a plísně, není třeba je vyhazovat. Jsou skvělé pro vaření a pečení, zejména pro recepty, jako je banánový chléb nebo muffiny, kde je žádoucí výrazná banánová chuť.

hnědé banány
Fotografie: Freepik

Jaká potenciální rizika jsou spojená s konzumací banánů?

Obecně jsou banány naprosto bezpečné a zdravé. U citlivých osob však mohou představovat určitá rizika. I když je to vzácné, někteří jedinci mohou být na banány alergičtí. Příznaky jsou podobné jako u jiných alergií a mohou zahrnovat svědění, kopřivku, otok a potíže s dýcháním. Pokud zaznamenáte tyto příznaky, obzvláště potíže s dýcháním, vyhledejte lékařskou pomoc. Pozor by si měli dávat i lidé, kteří mají alergii na latex. Některé druhy ovoce, včetně banánů, totiž obsahují proteiny podobné latexu.

Zatímco hnědé banány jsou stále bezpečné a často se používají při pečení, je důležité nejíst ty, které jsou až příliš měkké, mají silnou fermentovanou vůni nebo vykazují známky plísně. To jsou náznaky, že banán začal hnít a může obsahovat škodlivé bakterie nebo plísně. Pozor byste také měli dávat na malé děti a banán jim nakrájet na menší kousky. Je totiž lepkavý a malé děti by se jím snadno mohly začít dusit.

Jsou lepší zelené, žluté nebo přezrálé banány? Každý typ má specifické benefity

Banán tmavnoucí od středu může značit plíseň

Jedno ze vzácných rizik spojených s banány je i to, že se v nich mohou zabydlet nechtění tropičtí návštěvníci, kteří mohou být i jedovatí. Banán si prohlédněte již v obchodě a přesvědčte se, že nemá porušenou slupku. Spory se vedou i o odkrajování špičky banánu. Někdy se uvádí, že se v ní hromadí nejvíce chemikálií, někdo má strach, že se zde zabydlují pavouci. Pokud tomu tak je, pak jde o velmi vzácné případy, a je tak spíše na každém, zda banánovou špičku sní, nebo ji pro jistotu odkrojí.

Pokud rozkrojíte banán podélně a najdete uprostřed silnou tmavou čáru nebo výrazné tmavé skvrny, může se jednat o plíseň. Ačkoliv zdravému jedinci se po konzumaci takového banánu nic nestane, u citlivých lidí může opět vyvolat alergickou reakci. Toto tmavnutí od středu se spíše objevuje na zralejších banánech a je také poměrně vzácné. Alergici by si však měli v tomto případě dát pozor a banán raději nejíst.

Zdroj: Gotowanie

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*