Obecně je česnek považovaný za velmi zdravou surovinu, která se často používá i v lidovém léčitelství. Říká se o něm, že je až desetkrát silnější než leckterá průmyslově vyráběná antibiotika. Pokud si budete chtít vypěstovat česnekové výhonky do pomazánky, máme pro vás skvělý tip, jak to učinit krok za krokem v domácích podmínkách. Je to vlastně neuvěřitelně snadné.
Co budete potřebovat k pěstování česneku v domácích podmínkách?
Než se pustíte do pěstování, připravte si následující:
- několik stroužků česneku, které neloupejte
- 2 až 3 dřevěné špejle
- vysokou plastovou odměrku
- vodu
- utěrku nebo hadřík
- plastovou misku
Jak postupovat při pěstování česneku?
Nejprve si z česnekové palice oddělte jednotlivé stroužky. Ty rozhodně neloupejte, a i se slupkou je napíchněte na dřevěné špejle. Mezi jednotlivými stroužky ponechejte alespoň centimetrový odstup. Na jednu špejli se vejde zhruba pět stroužků česneku.
Poté jednotlivé špejle s česnekem vložte do vysoké plastové odměrky a zalijte až po vrch vodou. Odměrku přikryjte utěrkou, nebo hadříkem a nechte klíčit asi dva dny. Po uplynutí doby zpozorujete u jednotlivých stroužků klíčky.
Takto špejle vyjměte z vody a položte vodorovně na plastovou misku. Pomocí dvou postranních špejlí a tavné pistole je připevněte k nádobě. Tu naplňte vrchovatě vodou, aby klíčky byly zcela ponořené v tekutině. Průběžně vodu doplňujte.
Vyčkejte, až se vytvoří zelené česnekové výhonky. To pár dní potrvá. Pak už si jen můžete užívat skvělou chuť čerstvého zeleného česneku v pomazánce, nebo v polévce. Zeleň je možné sklidit, nasekat nadrobno a vložit do plastové misky s víčkem. V této podobě můžete česnek zamrazit na příhodnější dobu. Zcela jistě ho zužitkujete, když budete pro rodinu vařit oblíbené pokrmy.
Pěstování česneku tímto stylem lze provádět v kteroukoliv roční dobu. Preferujte, pokud možno česnek český, který je mnohem aromatičtější a kvalitnější než ten zahraniční. Pokuste se vyhnout česneku čínskému.
Úvodní Fotografie: Cultivo Paso a paso