Tisíce seniorů tvrdí, že osudný telefonát byl k nerozeznání. Policie varuje před novým trikem podvodníků

Fotografie: Depositphotos

Tento trik cílí hlavně na seniory, kteří jsou tímto způsobem zvláště zranitelní. Nikdy si navíc neříkejte, že zrovna vás něco takového oklamat nemůže.

Opravdu víte, jak se nenechat oklamat? Pokud ano, je to super. I tak však neusínejte na vavřínech, protože se stále objevují sofistikovanější postupy. Nemusí to však platit pro vaše rodiče, prarodiče nebo další příbuzné. Přestože mnohé triky zlodějů a podvodníků už jsou notoricky známé, záleží hodně na situaci. Pokud jste zrovna ve shonu a stresu, snadno naletíte i na něco, co byste jinak okamžitě rozeznali jako podvodné jednání. Jakou taktiku teď nekalé živly volí?

Telefon od „policie“

V médiích i na diskusních fórech můžete často najít zmínku o taktice “vnuk” nebo “policista”. Během těchto triků zloději využívají hlavně důvěřivosti starších lidí. Často pak stačí trocha neopatrnosti, a i dle webu Podaj je problém obvykle na světě. V rámci kampaně za větší bezpečnost tak policie v Elblągu vytvořila spolu s místní radnicí krátký videoklip demonstrující právě tento problém. Stal se součástí kampaně Bezpečný senior a sklidil velký ohlas.

Modelový podvodník na něm ukazuje, jak je snadné někomu zavolat a představit se jako někdo od policie. Ještě dodává, že pracuje pro místní sekci kybernetické bezpečnosti, protože takovým lidem máme sklony věřit. Senioři ještě více, SvětKreativity už o tom psal. Jaká hrozba se na starou dámu řítí? Je jí oznámeno, že někdo útočí na její bankovní účet. Podle instrukcí má tedy peníze vybrat a předat je policistovi. Ten u ní zazvoní za 2 hodiny a jednoduše převezme peníze.

Zprávy v telefonu a test

Zdá se vám to naprosto absurdní? Bohužel tento trik u mnohokrát vyšel a i v barvitějších variantách. Nejen okradení senioři tak přinesli peníze například v igelitovém pytli a nechali někde na parkovišti. Teprve později jim začalo docházet, že takto policie nejspíš nejedná. Podobnou kategorií jsou nečekané zprávy v telefonu. Vykoukne na vás varování, že zrovna vašemu přístroji je v ohrožení. Součástí je odkaz pro řešení.

Podvodníci prodávají staré pneumatiky, které díky triku vypadají jako nové. Zkontrolujte tento detail

Jak už asi tušíte, právě toto varování je samotnou hrozbou a kliknutí slibující řešení cestou do pekel. „Člověka to snadno rozhodí, protože na telefonu máte sklony potvrzovat kdeco,“ varuje Monika K. z Turnova. Vynikajícím projektem této oblasti je Kybertest, na kterém si můžete ozkoušet, jestli naletíte. Ve spolupráci bank i policie vznikla interaktivní hra o online bezpečnosti. Vyzkoušíte si reakci na podvodné maily, zprávy, falešné stránky a další nástrahy.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*