Toaleta je místo, které není vždy spojeno s příjemnou vůní. S nepříjemným zápachem, který zde vzniká, se dá velmi snadno, a s použitím domácích prostředků, bojovat.
Jelikož se jedná o místnost, kterou velmi často navštěvují i hosté, není nic horšího, než když z naší toalety vychází nepříjemný zápach. Bohužel vzhledem k tomu, že se jedná o místnost s nadměrnou vlhkostí, vznik nepříjemného zápachu je zde přímo podporován. Obvykle se k nepříjemné vůni plísně přidává ještě zápach moči a v nejhorším případě i výkalů.
Zaručeným všestranným pomocníkem je jedlá soda
Nejčastějším pachem, který můžeme cítit, je amoniak. K jeho vzniku totiž dochází během přirozeného rozpadu baterií a kyseliny močové, které obsahuje naše moč. Tento zápach je velmi výrazný a pronikavý. K jeho neutralizaci nám postačí jedlá soda. Častým místem, kde se nečistoty hromadí, je vnitřní povrch záchodové mísy. Ideální je proto jedlou sodu na tento povrch nasypat a pomocí hrubé houby celý povrch pečlivě vydrhnout.
Z jedlé sody si můžeme udělat i osvěžovač vzduchu. Stačí ji nasypat do mističky, přidat vodu a pár kapek levandulového oleje a takto připravenou směs umístit do rohu místnosti nebo na okenní parapet. Jedlá soda pohltí nepříjemný zápach, zatímco levandulový éterický olej se postará o přítomnost toho příjemného. Toto řešení je ideální alternativou k předraženým chemickým osvěžovačům vzduchu, které běžně koupíme v drogerii.
Spolehnout se můžete i na ocet
Ideálním pomocníkem při boji se zápachem a vodním kámenem je také ocet. Ten má nejen dezinfekční, ale i silné antibakteriální účinky. Jednoduše stačí ocet nalít do záchodové mísy a nechat několik hodin působit. Poté vnitřek toalety vyčistíme záchodovým kartáčem a naše toaleta je najednou nejen voňavá, ale také čistá. Pro každodenní použití se můžeme naučit malé množství octa přidávat do nádrže s vodou. Toaleta se tak bude sama čistit při každém spláchnutí.
Pokud se chceme zbavit všech nečistot naší toalety, musíme ji pečlivě čistit. To neznamená jen povrchové otření záchodového prkénka, ale také čištění vnitřní části záchodové mísy a okrajů toalety z obou stran. Tuto aktivitu bychom měli provádět každý den. Nezapomínejte také toaletu dostatečně odvětrávat. Vzhledem k tomu, že se jedná o místnost s vysokou vlhkostí, velmi často se v ní tvoří plíseň. Na toaletu je vhodné umístit ventilátor.
Vytvořte si domácí přírodní a nechemické osvěžovače
Toaletu můžeme provonět doma vytvořeným osvěžovačem vzduchu. Do rozprašovací láhve nalijeme lžíci vysokoprocentního alkoholu, 10 kapek vybraného éterického oleje a vodu. Celou směs protřepeme a můžeme používat jako klasický osvěžovač.
Éterický olej můžeme nakapat také na ruličku toaletního papíru. Při každém jeho použití se místnost příjemně provoní. Pozor by si ale v tomto případě měli dát těhotné ženy a malé děti, jejich pokožka totiž může být citlivá.
Vytvořit si můžeme i domácí čistící tablety. Na jejich přípravu budeme potřebovat 1 hrnek jedlé sody, 1 lžíci octa, 1 lžičku éterického oleje a 1 lžičku peroxidu vodíku. Všechny ingredience opatrně smícháme a vytvoříme pastilky, které necháme zaschnout. Následující den je jednoduše vezmeme, hodíme do záchodové mísy a spláchneme. Tablety nejen provoní naši místnost, ale také nenásilným způsobem pročistí trubky a přispívají tak ke správnému fungování toalety.
Zdroj: Goodhousekeeping