Obětí sofistikovaného digitálního podvodu se stala 64letá obyvatelka Trzebnice v Polsku. Zločinec tuto ženu pomocí telefonního kontaktu přesvědčil, aby si stáhla aplikaci, která ji připravila o peníze.
Před dvěma týdny se žena přihlásila na policejní služebnu v Trzebnici v Polsku. Podle oznámení si pár dní předtím na sociální síti všimla atraktivní nabídky na odkup burzovních akcií od jedné z akciových společností. Ta se jí zdála natolik věrohodná, že se žena rozhodla využít příležitosti zbohatnou. Vyplnila tedy formulář s kontaktními údaji. Jednalo se o jméno, telefonní číslo a e-mailovou adresu.
Jedna z mnoha obětí digitálního podvodu
Nedlouho po zadání údajů přišel ženě e-mailem odkaz, který bez váhání otevřela. Po rozkliknutí byla přesměrována na webové stránky společnosti, kde již byl zřízen účet na její jméno. Téhož dne ji muž prohlašující se za zprostředkovatele telefonicky kontaktoval a nabídl instalaci nezbytné aplikace. Žena, která si hrozby bohužel neuvědomovala, podlehla přesvědčování a nainstalovala si do svého zařízení něco, co podvodníkovi poskytlo plný přístup k datům telefonu. Poté jí zprostředkovatel nařídil, aby na daný účet převedla částku 1 000 PLN (cca 5 400 Kč). Po převodu peněz s ním náhle ztratila kontakt.
O tři dny později si žena uvědomila, že se stala obětí podvodu. Z jejího bankovního účtu zmizelo téměř 120 000 PLN (650 000 KČ). Nyní se případem zabývá policie, která provádí šetření ke zjištění totožnosti pachatele a objasnění okolností události. Tento incident je děsivým příkladem toho, jak snadné je nechat se zmanipulovat podvodníky. V souvislosti s tímto incidentem policisté znovu zdůrazňují nutnost opatrnosti při online finančních transakcích a připomínají princip omezené důvěry.
Pravidla online bezpečnosti
Po incidentu přišli policisté s několika návrhy online bezpečnosti. Uvádějí, že byste si nikdy neměli instalovat software, který neznáte, nebo aplikace, jež vám někdo doporučí během telefonického hovoru. Měli byste být také obezřetní k cizím lidem a chránit před nimi svá osobní data. Policie na závěr zmiňuje, že otevírání odkazů či poskytování údajů k mobilnímu bankovnictví je nejnebezpečnější hrozbou, na kterou se spousta lidí nechá nachytat. Pokud tedy máte podezření, že jste se stali obětí podvodu, okamžitě kontaktujte policii.
Zdroj: Webniusy
Napište komentář