Netradiční objev na pláži zpříjemnil mladému páru život

Víte, z čeho se vyrábějí parfémy? Z věci, kterou byste doma mít nechtěli, jelikož výrazně zapáchá. Jeden mladý pár ji našel. Seznamte se s jejich příběhem. Byl krásný letní den, a tak se Gary a Angela Williamsovi rozhodli, že si zajdou na pláž blízko jejich bydliště. Konkrétně k pobřeží Severního moře, v okrese Middleton ve Velké Británii. Prosluněný den se ničím zvláštním nelišil od těch ostatních, ale jen do té doby, než na pláži Angela našla podivný předmět.

Zkoumání záhadného kamene

Angela se zprvu zdráhala záhadný útvar na pláži vzít do rukou a odnést ukázat Garymu, ale zvědavost ji přemohla, a tak kámen vzala a odnesla za svým mužem. Oba byli překvapení a zkoumali, o jakou hmotu se může jednat. Nevoněla příliš vábně.

Útvar, který připomínal kámen, byl šedočerné barvy a velký byl asi jako dvě pštrosí vejce. Muž a žena se tedy rozhodli, že domnělý kámen vezmou k odborníkovi, který jim snad poradí.

Nikoliv kámen, ale ambra

Od odborníka se Angela a Gary Williamsovi dozvěděli překvapivou informaci. Nejednalo se totiž ani zdaleka o kámen, ale o velice ceněnou přísadu používanou často k výrobě parfémů, takzvanou ambru. Mladý pár ale stále netušil, co vlastně našel. Když však došlo k dalším zjištěním, byli ohromeni.

Vysoce ceněná ambra

Mladí lidé pozorně naslouchali člověku, který věděl o záhadné hmotě hodně informací. Ambra je voskovité konzistence a vzniká v trávicím traktu vorvaňů, následně je vylučována spolu s trusem. Není tomu ale vždy. Pokud ji vorvaň vyloučí, plave v oceánu, či moři i mnoho dní, než se například dostane na pláž.

Její nepříjemný zápach je přisuzován zejména ambře čerstvé. S časem ale „dozraje“ a její aroma je velice příjemné. Hmota mění taktéž se zráním barvu. Když uzraje, je jantarové barvy. Mnozí lidé ji nazývají „mořské zlato“, jelikož její hodnota je nedozírná. Pár si tak přišel nálezem tohoto záhadného útvaru na bezmála 171 000 dolarů. Takový hodnotný úlovek na pláži asi nečekali.