Pojišťovny varují před nekalými praktikami lékařů. Nezákonné poplatky zbytečně platí miliony Čechů

Fotografie: Wikipedienemcl / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Už dlouhé roky je v některých lékařských ordinacích běžnou praxí vybírání každoročních poplatků. Podle pojišťovny však k tomu není důvod. Veškerá běžná péče je plně hrazená.

Nejčastěji se s nezákonnými poplatky u lékaře setkávají ženy u svých gynekologů. Především v Praze tato praxe funguje u většiny z nich. Jak však uvádí VZP, lékaři na vybírání těchto každoročních příspěvků, byť by se nazývaly „sponzorskými dary“, nemají právo. Veškerá obvyklá péče související s návštěvou gynekologa je plně hrazena pojišťovnou.

Nejčastěji zaplatíte 1 000 Kč

Praxe, kdy se po pacientech vyžaduje úhrada každoročních poplatků, není nijak ojedinělá. Jedná se především o gynekology, kteří bez uhrazeného poplatku pacientku vůbec nepřijmou. Některé ženy si tak raději najdou lékaře mimo velká města. Například v Praze totiž není jednoduché najít gynekologa, který by péči nepodmiňoval každoročními poplatky.

„Bereme nové pacientky, ale jsou u nás roční příspěvky ve výši 1 000 korun, a to každý rok. I když chce člověk jen prevenci. Jinak další věci při vyšetření už jsou na pojišťovnu v případě, že nemáte nějaký nadstandard,“ poskytla pro SeznamZprávy informaci sestra z ordinace v centru Prahy. Většina žen se proti této praxi nijak neohrazuje a poplatky jednoduše zaplatí, aby vůbec měly přístup k péči.

Plánované poplatky za balkony dohánějí obyvatele k šílenství. Budou se týkat téměř každého

Ženy si připlácí i za zrcátka

Všeobecná zdravotní pojišťovna však uvádí, že v gynekologické péči je z veřejného zdravotního pojištění hrazená veškerá pravidelná péče. Zejména preventivní prohlídky, většina péče o těhotné (hrazena nejsou některá screeningová ultrazvuková vyšetření, na něž pojišťovna přispívá z fondu prevence) i všechny operační výkony související s gynekologickými obtížemi.

vyšetření
Fotografie: Freepik

Dalším běžně vybíraným poplatkem v ordinacích gynekologů je platba za vyšetřovací zrcátka. Ta kovová, která se sterilizují a používají opakovaně, jsou hrazena pojišťovnou. Někteří gynekologové už je však ve svých praxích plně nahradili těmi jednorázovými. Za ty si ženy zpravidla připlácí dalších 50 korun.

VZP tak radí, že pokud se s podezřelými praktikami u lékaře setkáte, můžete se obrátit se stížností na svou zdravotní pojišťovnu, případně na Českou lékařskou komoru nebo Českou stomatologickou komoru. Pacient by měl být také vždy dopředu informován o ceně nadstandardního úkonu, který pojišťovna neproplácí. Na SvětěKreativity si můžete také přečíst, jakého chování se u gynekologa vyvarovat.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*