Plánované poplatky za balkony dohánějí obyvatele k šílenství. Budou se týkat téměř každého

Fotografie: Depositphotos

Další město se rozhodlo k tomu zavést balkonový poplatek. Do této doby bylo za takovou část nemovitosti nutné platit v Krakově, Štětíně, Gliwice a Lublineku.

Nabízí se tedy otázka, jaká města k tomuto kroku ještě přestoupí a na koho se opatření bude vztahovat. Pro některé obyvatele to totiž bude znamenat 180 zlotých ročně, tedy 1 000 Kč ročně. Nevztahuje se to však rozhodně na všechny budovy takového typu, ale jen na konkrétní lidi. Jak to tak vypadá, například správci komunikací v Poznani budou tyto částky vybírat u budov, kde balkon přesahuje obrys stavby a zasahuje tak do prostoru města. Které další případy přijdou?

Daně z balkonu

V úterý o tomto stavu rozhodli místní radní. Roční náklady na daň z balkonu budou činit už uvedenou tisícovku. To je ovšem jen přibližná částka, protože platba se bude odvíjet od výšky tohoto architektonického prvku. Dle DomekIOgródek se bude poplatek vztahovat hlavně na nové byty, jejichž balkony ční až nad chodník. Majitelé takových nemovitostí ale rozhodně nebudou jedinou zasaženou skupinou. Na koho dalšího nově zavedená daň zamíří?

Půjde i o schodiště a svahy, které mohou rušit pěší zóny, případně automobilovou dopravu. Týkat se to má i nově modernizovaných budov. Dle informací Městského úřadu pro komunikace v Poznani se bude sazba odvíjet od výšky balkonu. Lidí v nižších patrech tak budou ve výsledku platit více. A jak mají vlastně nové sazby reálně vypadat? Za balkon níže než 2,5 metru, který vyčnívá za obrys budovy, bude platba 10 zlotých (50 Kč) za den.

Plánované zdražování cen energií přesahuje hranice. Jedinou záchranou je tato díra v systému

Balkon jako hybatel ceny

Balkony nad 2,5 metru výšky budou zpoplatněny jen 5 Kč za den. Za první případ tak obyvatelé zaplatí ročně cca 1 000 Kč. Když to vezmeme z jiného úhlu pohledu, může se většinou balkon velmi vyplatit. Cena nemovitosti se totiž zvedá i o stovky tisíc korun. Když probíhal koronavirový lockdown, zavřel Čechy doma. Lidé bez zahrady museli využít aspoň balkon nebo lodžii, jinak by byli uvězněni jen mezi čtyřmi stěnami. Balkony a terasy se staly velmi žádanými doplňky budov.

Fotografie: František Hajdekr / Creative Commons / Attribution 3.0

Dle odborníků i Novinek stoupla právě kvůli balkonům cena takové nemovitosti i o půl milionu korun. Dle průzkumu Asociace českých stavebních spořitelen si celá třetina mladých lidí představuje ideální bydlení právě s balkonem. Je přitom lhostejno, zda má jít o dům nebo byt. Balkon je podstatnou součástí. O s ním souvisejících problémech jsme se na SvětěKreativity ovšem také zmiňovali. Kromě idylky totiž může přinášet i leckteré komplikace.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*